Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

KARGI KOYUNUN YAPILAŞMAYA AÇILMASINA TEPKİLER BÜYÜYOR

KARGI KOYUNUN YAPILAŞMAYA AÇILMASINA TEPKİLER BÜYÜYOR

Cumhurbaşkanının 5 Nisan 2021 tarihli kararıyla onaylanan imar planı değişiklikleri ile Muğla Datça Kargı koyundaki Mülkiyeti Maliye hazinesine kayıtlı olup özelleştirme kapsam ve programına alınan 128 Dönümlük arazi otel alanı, günübirlik tesis alanı, park alanı, otopark, trafo alanı olarak gösterilerek, yapılaşmaya açılmıştır.

Kargı Koyu, aynı zamanda 2000 yıllık Antik Karya Yolu'nun olduğu güzergahta yer almaktadır.

Ekoloji örgütleri, Gebekum olarak da bilinen Kızlanaltı Güllük Mevkii kıyı alanının kiralanması, bir çok doğal sit alanının statüsünün düşürülmesi, Datça'nın içinde yer aldığı Aydın-Muğla Bütünleşik Kıyı Alanları Planı'nın kabul edilmesi, Muğla-Denizli Çevre Düzeni'nde yapılan değişikliklerden örnek vererek, Kargı Koyuyla ilgili yapılaşma kararlarının, Datça’ya ve Muğla’daki diğer doğal alanlarda yapılan saldırıların bir devamı olduğunu ifade etmektedir.

Söz konusu Cumhurbaşkanı kararları ile bir yandan doğal alanlar yapılaşmaya açılmakta, diğer yandansa AKP’nin yerel yönetimleri kaybettiği yerler merkezi kararlar eliyle yönetilmeye çalışılmaktadır. Ege sahillerinde turizm potansiyeli yüksek olan şehirlerde yerel yönetimleri kazanamayan AKP turizm alanları vb. sözde koruma ya da geliştirme bölgeleri ilan ederek, bu bölgelerin yönetimini kendi eline almakta, bu bölgelerdeki yerel yönetimlerin yetkilerini ellerinden almaktadır. TBMM’ye sunulan Turizm Teşvik Kanununda da değişiklikler yapmak isteyen kanun teklifinde de benzer amaca hizmet edecek değişiklik teklifleri bulunmaktadır.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI