Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

İTÜ 9. JEOKİMYA SEMPOZYUMU DİDİM’DE GERÇEKLEŞTİ

İTÜ 9. JEOKİMYA SEMPOZYUMU DİDİM’DE GERÇEKLEŞTİ

Ülkemizin en eski ve en köklü üniversitesi olan ve bu sene 250. kuruluş yıl dönümünü

kutlayan İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyanın birçok

üniversitesinden bilim insanlarının katıldığı 9th.Geochemistry Symposium ( 9.Jeokimya Sempozyumu ) 17-20 Ekim tarihlerinde Laur Hotels Experience & Elegance otelinde gerçekleştirilmiştir. Sempozyuma başkanlık yapan ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı olan Prof. Dr. Mustafa KUMRAL bu denli köklü bir sempozyumun bilimin doğduğu yer olan kültürü tarihi ve birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Didim’de gerçekleştirilmesinden ve ülkemizin gerek turizm cenneti gerekse doğal güzelliği ile en güzel ilçelerinden biri olan Didim’in uluslararası alanda bu sempozyum aracılığıyla tanıtımına yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirmiştir.

Jeokimyanın gerek teknolojinin gerek çevrenin gerek endüstrinin her alanında

önemini vurgulayan Prof. Kumral bu tür sempozyumların Didim gibi dünyaya açılan

penceremiz olan ilçelerde sayısının artmasının gerektiğini ve ülkemizin daha fazla bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapması gerektiğinin önemini vurgulamıştır. Amerika’dan, Avrupanın farklı ülkelerinden, orta doğudan, uzak doğudan ve ülkemizden yaklaşık 250 bilim insanının katıldığı sempozyumda madencilik, çevre, atmosfer, endüstri, yeraltı suyu,petrol, jeotermal, deniz ve kıyı habitatları gibi bir çok farklı konuda bilimsel tartışmalar gerçekleştirilmiş olup 3 gün boyunca gerek ülkemizin gerekse dünya bilimine katkılar sunulmaya çalışılmıştır.

Prof. Kumral sempozyum boyunca mükemmel ev sahipliği yapan Didim Belediyesi

Başkanlığına, Aydın İl Turizm Müdürlüğüne ve sempozyumun gerçekleştirilmiş olduğu Laur Hotels Experience & Elegance sahibi Sn. Yusuf Mutlu’ya ve tüm çalışanlarına destekleri ve yardımları için teşekkürlerini iletti. Didim’in bu tür sempozyumlar yapılması için mükemmel bir yer olduğunu belirtmiştir.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI