Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER SINAVSIZ YÜZLERCE MÜDÜR ATADI

MİLLİ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER SINAVSIZ YÜZLERCE MÜDÜR ATADI

 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki yüzlerce şube müdürlüğüne sınavsız atama yapmaya başladı. En son 13 yıl önce bu yöntemle yapılan atamalar dava açılarak iptal edilmişti.

 Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki yüzlerce şube müdürlüğüne sınavsız atama yapmaya başladı. AKP iktidarında en uzun süre Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hüseyin Çelik, görevden ayrılacağı dönemde ülke genelinde bine yakın okul müdürlüğüne sınavsız atama yapmıştı.

657 sayılı Kanunun 76'ncı maddesine dayanılarak yapılan atamaların neredeyse tamamı, açılan iptal davaları sonrasında iptal edilmişti. Atamalara iptal davasını o dönemde Eğitim İş ile Türk Eğitim Sen sendikaları dava etmişti.

 MHP’ye Yakınlığıyla Bilinen Sendikanın Üyeleri

13 yıl sonra bu kez de şube müdürlüklerine sınavsız atamalar yapılmaya başlandı. Binlerce öğretmen ve memur açılacak görevde yükselme sınavları ile şube müdürü olmayı beklerken, Bakan Özer sınavsız bir şekilde yüzlerce şube müdürü ataması yapmaya başladı.

 Sadece AKP’ye yakın Eğitim Bir-Sen'liler değil MHP'ye yakınlığıyla bilinen Türk Eğitim-Sen üyeleri de sınavsız olarak şube müdürü olarak atanıyor.

Keyfi Ve İçtihatlara Aykırı

Sınavsız müdür atamalarına dava açan eğitimci Maksut Balmuk, şunları söyledi:

– Atamalar yapılırken o il ya da ilçede boş kadro olup olmadığına dahi bakılmamaktadır. Binlerce öğretmen şube müdürü, sınav (görevde yükselme) açılmasını beklerken Bakan Özer tamamen keyfi ve geçmiş içtihatlara aykırı bir şekilde atamalar gerçekleştirmektedir. Kamuya güveni, kararların gecikmesine bağlı olarak hukuka inancı zedeleyen bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekir.

Hapis Cezası Alan Oldu

– Hüseyin Çelik döneminde bürokratları yargı kararlarını uygulamadıkları için hapis cezası dahi almışlardır. Bu denli net olan bir konuda hukuka aykırı hareket etmek kabul edilebilir değildir. Bakan Özer'in binlerce dava beklemeden, kamu zararı oluşturulmadan bu atamaları geri alması ve bundan böyle bu uygulamaya gitmemesi en doğru yaklaşım olacaktır.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI