Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

TALİBAN ZİHNİYETİ BU KEZ DE VAN’DA

TALİBAN ZİHNİYETİ BU KEZ DE VAN’DA

Harem seramlık eğitimde son adres, Van oldu. Eğitim Sen, kentteki üç lisede kız ve erkek öğrencilerin farklı dersliklerde eğitim gördüğünü tespit etti. Sendika tepkili: Laiklik ilkesi gereği karma eğitim görülmeli. Tarikat ve cemaatlerin eğitimdeki etkisi artarken Bingöl’ün ardından bu kez de Van’daki üç okulda kız öğrenciler ile erkek öğrencilere ayrı sınıflarda eğitim verildiği ortaya çıktı.

Eğitim Sen Van Şubesi, kentteki Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Van Merkez İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde karma eğitime son verildiğini tespit etti. Bunun üzerine de sendika, 19 Ekim 2022 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurdu, bilgi istedi. Müdürlük ise "İlimizdeki müdürlüğümüze bağlı okullarda, Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 15’inci maddesindeki ‘Okullarda kız ve erkek

karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitim türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir’ hükmüne uygun eğitim öğretim uygulanmaktadır" yanıtı verdi.

Bu Uygulama Suç

Konuya dair MA’ya açıklama yapan Eğitim Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay, uygulamanın suç olduğunun altını çizdi. Atabay, şöyle dedi: "Belirtilen okullarda karma eğitime geçilmemesi aksi durumunda sorumlular hakkında gerekli hukuki sürecin işletileceğimizi kendilerini ilettik. Eğitim Sen’in temel ilkelerinden biri laiklik ilkesidir ve bu ilke doğrultusunda karma eğitimin görülmesi şart. Şimdi kanunda ‘eğitim türüne, imkân ve

zorunluklarına göre bazı okullarda yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrenciler ayrılabilir’ deniliyor ama burada öyle bir durum yok. Bu okullar karma okullardır ve eğitim karma gerçekleştirilmesi gerekir. Bu uygulama bir an önce sonlandırılmalı.”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili okullar, MA’nın konuya dair sorularını yanıtsız bıraktı, bilgi veremeyeceklerini iletti.

Bingöl’de Sınıflar Ayrılmıştı

Bingöl Genç Anadolu Lisesi’nde karma eğitimin, 2022-2023 eğitim öğretim döneminin başında sonlandırıldığı ve kız öğrenciler ile erkek öğrencilere ayı sınıflarda eğitim verildiği tespit edilmişti. Okul yönetimi, bir referandum yapıldığını ve karma eğitimin referandumdan çıkan sonuç kapsamında sonlandırıldığını açıklayarak uygulamayı savunmuştu. Eğitim Sen Bingöl Şubesi’nin girişimleri üzerine ilçe milli eğitim müdürlüğü devreye girmiş ve okul

21 Aralık 2022 itibarıyla yeniden karma eğitime geçmişti.

Zorlamaya Soruşturma

Karaman’daki bir okuldaki öğretmenin, öğrencileri tarikat yurtlarında kalmaya teşvik etmesi iddiasında valiliğin soruşturma başlattığı öğrenildi. SoL’un haberine göre kentteki bazı veli ve öğrenciler, okuldaki öğrencilerin bir öğretmen tarafından türban takmaya, bazı tarikat yurtlarına sohbete gitmeye teşvik edildiğini belirterek, kaygılarını dile getirmişti.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI