Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

ÜNİVERSİTELER İŞSİZ KALMAYA MAHKUM GENÇLİK DEPOLARINA DÖNÜŞTÜ!

ÜNİVERSİTELER İŞSİZ KALMAYA MAHKUM GENÇLİK DEPOLARINA DÖNÜŞTÜ!

‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2023’ sıralamasında Türkiye’deki üniversitelerin ilk 100’de ve 250’de yer alamaması, ilk 500’de sadece 3 üniversitenin olması iktidarın üniversiteleri getirdiği içler acısı durumu gösteriyor. Her ile üniversite açmakla övünen iktidar, genç işsizliği gizlemek için üniversiteleri 4 yıl sonra işsiz kalmaya mahkum gençlik depolarına dönüştürdü!

Tüm dünya üniversitelerindeki eğitim-öğretim-akademik tablo sıralamasını içeren ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2023’ listesi geçen hafta açıklandı ve ülkemizin üniversiteleri adına üzücü, ağır bir hüsran sonucu ortaya çıktı. Türk üniversitelerinin 13’ü ancak ilk 1000’de kendilerine yer bulabilirken, iktidarın ‘kayyum rektör’ atamalarıyla harabeye dönüştürdüğü, öğretim üyelerine üniversiteye giriş yasağı getirdiği, mezunlarını üniversiteye sokmadığı Boğaziçi Üniversitesi, geçmiş yılların aksine 801-1000 arasındaki sıralamada yer alabildi. 2023 yılı En İyi Üniversiteler Listesinde Amerikan üniversiteleri ağırlıkla öne çıkarken, Çin üniversiteleri her yıl artan şekilde yükselişini sürüyor. İngiltere’nin köklü üniversitesi Oxford yine zirvedeki yerini koruyor.

İlk 500’de Türkiye’den üç özel üniversite Çankaya Üniversitesi, Koç ve Sabancı üniversiteleri yer alırken sıralamada her yıl çok önlerde olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 501-600 arasında yer bulabildi. Özel Bahçeşehir Üniversitesi ile devlet üniversiteleri Hacettepe ve İTÜ sıralamada 600-800 arasında. Bilkent, Boğaziçi, Düzce, Fırat, İstanbul Medeniyet ve Özyeğin Üniversitelerinin sıralamadaki yerleri 800-1000 arasında oldu.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre halen 129’u devlet üniversitesi, 75’i vakıf üniversitesi ve 4’ü vakıf meslek yüksek okulu olmak üzere 208 üniversite ve yüksek okul faaliyet göstermektedir.

Bu yüksek öğrenim kurumlarında 2022-2023 öğrenim yılı itibarıyla kayıtlı öğrenci sayısı 4 milyon 579 bin 47’si dört yıllık lisans öğreniminde olmak üzere, ön lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle toplam 8 milyon 296 bin 959’a ulaşmaktadır. Diğer deyişle 85 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 10’u üniversite öğrencisi konumundadır. Üniversitelerdeki öğrenci sayısı pek çok Avrupa ve dünya ülkesinin nüfusundan daha fazla olan Türkiye’nin yüksek öğrenimin içeriği, kalitesi, niteliği açısından dünya sıralamasının diplerine gerilemesi, iktidarın eğitime bakışının, bilime mesafeli durma zihniyetinin sonucudur.

İktidar üniversitelere yönelik izlediği politikalarla; 8 milyon gencin işsizler ordusuna dahil olmasını 4 yıl geciktirerek, yüksek öğrenimi, üniversiteleri ve üniversite mezunu genç işsizlerin ulaştığı vahim boyutları gizlemek istiyor!
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI