Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

3 MİLYON AİLE ELEKTRİĞE MUHTAÇ

3 MİLYON AİLE ELEKTRİĞE MUHTAÇ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sosyal yardım programlarına ilişkin açıklamalarda bulunurken 3 milyon haneye 666 milyon TL elektrik yardımı (elektrik tüketim desteği) yapılacağını duyurdu. Aynı zamanda doğalgaz yardımlarının da ilk ödemesinin bu hafta gerçekleştirileceğini belirtti. Erdoğan'ın açıklaması Türkiye'deki yoksulluğu gözler önüne serdi. 2019'da 1 milyon 343 bin 109, 2020'de 1 milyon 659 bin 448, 2021'de ise 1 milyon 801 bin 835 hane elektrik yardımı almıştı.

2022 yılının haziran ayında elektrik desteğinden faydalanan hane sayısı 2 milyon 345 bin 939'du. Yalnızca dört ayda elektrik desteği alan hane sayısı 654 bin 61 arttı. 4 yılda ise elektrik yardımına muhtaç hane sayısı 1.6 milyon arttı. 2022 Mart/Nisan döneminde 331 bin 46 hane doğalgaza muhtaç hale geldi. Bakanlık tarafından bu ailelere 114 milyon TL yardım yapıldı. Öte yandan 2021 yılında 1 milyon 870 bin haneye 1.6 milyon ton kömür desteği sağlandı. Erdoğan Türkiye Aile Desteği Programı kapsamında 2.5 milyon aileye 3.2 milyar TL'lik yardımın yapıldığını açıkladı.

35 BİN YOKSULUN ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, bu yılın ilk 7 aylık döneminde 26 ilde borcunu zamanında ödeyemediği için 34 bin 790 abonenin elektriğinin kesildiğini bildirdi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturasını ödeyemediği için bu yılın sadece ocak-temmuz aylarını kapsayan 7 aylık dönemde 26 ildeki 34 bin 790 abonenin elektriğinin kesildiğini açıkladı. Ancak bu sayının, 7 aylık dönemde elektriği kesilen ve hâlâ açılmayan abone sayısını gösterdiği öğrenildi.

MAĞDUR DAHA FAZLA

7 aylık dönemde gecikmiş faturasını ve 182 liralık açma kapama parasını ödeyip elektriğini açtıranların listeden çıkarıldığı, bu nedenle gerçek mağdur sayısının çok daha fazla olduğu ifade edildi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bakan Dönmez'e 2021-2022 yılları arasında borcunu ödemediği için elektriği kesilen abone sayılarını sordu. Bakan Dönmez, ilk etapta 26 ilin verilerini gönderdi. Dönmez'in verdiği bilgiye göre 26 ilde geçen yılın tamamında 71 bin 220 abonenin elektriği borcundan dolayı kesilirken bu yılın ilk 7 ayında 34 bin 790 yoksul abone karanlıkta kaldı.

Dönmez'in gönderdiği listede borcundan dolayı elektriği kesilen abone sayısının birçok ilde sıfır görünmesi dikkat çekti. Örneğin geçen yıl 37 bin 580 kişinin borç kaynaklı elektriğinin kesildiği İstanbul'da bu yılın ocak temmuz döneminde bir tek kişinin bile elektriğinin kesilmediği bilgisi verildi. Bakanlıkla görüşüp nedenini soran Tanrıkulu, “Borcundan dolayı elektriği kesilen ancak sonradan açtıranların listeden ayıklandığını, böylece gerçek mağdur sayısının düşük gösterilmeye çalışıldığını öğrendik. Benzer durum geçmiş yıl istatistiklerinde de var. Karanlıkta kalan yoksul sayısı ne yazık ki halktan gizleniyor” dedi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in gönderdiği ve 26 ili kapsayan listede, geçen yıl Ağrı, Aksaray, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Hakkari, Kars, Kilis ve Yalova'da bir tek abonenin bile elektriği borcundan dolayı kesilmemiş görünüyor. Aynı durum, bu yılın ilk 7 ayında İstanbul, Aksaray, Bitlis, Hakkari, Muş ve Yalova'da da söz konusu. Bunun nedeninin elektriğini açtıranların listeden çıkarılması olduğu belirtildi.

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI