Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

EKONOMİK OLARAK UÇMAYI BEKLERKEN YERE ÇAKILDIK

EKONOMİK OLARAK UÇMAYI BEKLERKEN YERE ÇAKILDIK

Enflasyon ateşi artık sadece mutfağı değil, evin her yanını sarmış durumda. Üretici enflasyonu ile tüketici enflasyonu arasındaki fark her ay yeni bir rekora imza atıyor. İktidar evlerde yanan enflasyon ateşini ise değil söndürebilmek bir kova su dahi dökemiyor. Geçen ay yüksek enflasyonda hemen önümüzde olan Nijerya’yı bu ay geride bıraktık. Yüksek enflasyonda Dünya’da 13. Sıraya yerleştik. Ekonomik olarak uçuşa geçeceğimiz Temmuz ayında ne yazık ki yere çakıldık.

YÜKSELİŞ AYINDA YERE ÇAKILDIK.

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu Temmuzda ekonomik olarak uçuşa geçeceğimizi söylüyordu. Lakin Temmuz ayında değil ekonomik olarak yükselişe geçmeyi adeta yere çakıldık.

Bugün açıklanan yüzde 18,95’lik enflasyon ile son 18 yılın en yüksek temmuz ayı enflasyonunu yaşadık.

Ayrıca Temmuz ayı enflasyonu son 26 ayın en yüksek enflasyonu olurken, enflasyonumuz 21 aydır çift hanelerde.

Merkez bankası başkanı geçtiğimiz hafta’ ’Bugün piyasada olan fiyatlar enflasyonu doğru biçimde yansıtmıyor'' demişti. Demek ki gerçek enflasyonumuz yüzde 18,95’ten çok daha fazla.

Son bir yılda Ay Çiçek Yağı yüzde 60, Tavuk ve Margarin yüzde 49,Yumurta yüzde 27, ekmek ise en az yüzde 22 oranında artmış.

Temel besin maddelerindeki artış oranı resmi enflasyon oranını dahi geride bırakıyorsa, halkın mutfağındaki enflasyon resmi enflasyon oranından çok daha yüksektir.

NİJERYA’YI GERİDE BIRAKIP 13. SIRAYA YERLEŞTİK.

Geçen ay yüksek enflasyonda hemen önümüzde olan Nijerya’yı bu ay geride bıraktık. Yüksek enflasyonda Dünya’da 13. Sıraya yerleştik. Avrupa’da zaten yüksek enflasyonda birinci sırayı kimselere kaptırmıyoruz.

Türkiye dünya genelinde 172 ülkeden daha yüksek enflasyona sahip. Haritadan dahi yerini göstermekte zorlanacağımız; Gana, Gambiya gibi Afrika Ülkeleri yüzde 8 ile bizden daha düşük enflasyona sahip.

Türkiye yüzde 19 ile de en yüksek faiz uygulayan 7. ülke. Bizden daha yüksek faiz uygulayan ülkeler ise Yemen, Surinam. Angola gibi ülkeler. Hem yüksek enflasyonda hem yüksek faizde bulunduğumuz lig, ekonomisi gelişmemiş, siyasi karmaşanın eksik olmadığı 3. dünya ülkeleri.

Bu durum, asrın liderinin 19 yılın sonunda ülkemizi getirdiği durumun özetidir.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI