Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

HALK KAYBEDERKEN FAİZCİLER KAZANDI!

HALK KAYBEDERKEN FAİZCİLER KAZANDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nas ve inatla “faiz indirimi” kararı sayesinde bankalar faiz kârlarını iki ayda yüzde 323 artırdı. 2021’in Ocak-Şubat döneminde 9,2 milyar TL olan kârları bu yılın aynı döneminde 38,9 milyar TL’ye yükseldi. Merkez Bankası’nın yüzde 14 faizle fonladığı bankalar bu kaynağı iki kata varan faizlerle kullandırarak rekor kâr elde etmeye devam ediyor.

2021’in ocak ve şubat aylarında yüzde 17 olan, mart ayında yüzde 19’a yükseltilen Merkez Bankası politika faizinin eylül ayından itibaren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi talimatı, nas söylemi ve ekonomik gerçeklerden kopuk politikalarla yüzde 14’e kadar indirildi. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı yok edildiği gibi, ortada bir para politikası da kalmadı. Merkez Bankası yasasının öngördüğü öncelikle fiyat istikrarının sağlanması ve enflasyonla mücadele görevi terk edildi. Merkez Bankası-Para Politikası Kurulu (PPK) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faiz sebep, enflasyon neticedir’ tezine gerekçe üretmekle görevli bir konuma getirilerek, bu tez doğrultusunda metinler yazarak açıklayan bir kukla kurula dönüştürüldü.

20 yıl önce 3Y (Yasaklar-Yoksulluk-Yolsuzlukla mücadele) vaadiyle iktidar olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti gelinen aşamada ülke ekonomisini 4Y (Yüksek enflasyon-kur-faiz-risk) yanlışıyla batma noktasına sürükledi.

Enflasyon yükselirken, ekonominin bilimsel gerçeklerini göz ardı ederek faizi zorla indirmenin sonucunda tam aksine;

Yüksek Enflasyon: 2021 Eylül ayında yüzde 19 olan yıllık enflasyon şubatta yüzde 54,4’e yükselirken, muhtemelen 4 Nisan’da açıklanacak mart ayı verisiyle yüzde 60’a yükselecek.

Yüksek Kur: Dolar/TL 8’den 14,50’ye yükseldi.

Yüksek Faiz: Hazinenin yurt içi borçlanma faizi yüzde 26’ya yurt dışı borçlanmasında dolar faizi yüzde 8,6’ya yükseldi.

Yüksek Risk: Türkiye’nin risk primi (CDS) eylül ayındaki 350 puan seviyesinden şu anda 620’ye yükseldi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şubat ayı bankacılık sektörü rakamları, bankaların kârının bu yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı döneminde göre yüzde 323 arttığını gösteriyor. Geçen yılın ocak-şubat döneminde bankacılık sektörünün kâr toplamı iki ayda 9 milyar 223 milyon TL iken bu yıl 38 milyar 999 milyon TL’ye yükseldi.

✓ Bir yandan faize karşı olduğunu söyleyerek Merkez Bankası politika faizini yüzde 19’dan yüzde 14’e düşüren Cumhurbaşkanı Erdoğan diğer yandan bankaların faiz gelirleriyle kârlarının yüzde 323 artmasına olanak sağlayarak, bankacılık sektörüne faiz kazancı akıtıyor.

Merkez Bankası’nın yüzde 14 faizle fonladığı bankacılık sektörü bu kaynakları yüzde 26 faizle hazineye borç vererek, yüzde 26-30 faizle ticari kredi olarak kullandırarak Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde bugüne kadar görmediği faiz kazançları elde ediyor. BDDK rakamlarına da yansıyan bu veriler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz tezinin ve Merkez Bankası’na uygulattığı faiz politikasının kime hizmet ettiğini somut şekilde ortaya koyuyor.

Bu politikanın sürdürülmesi ve Merkez Bankası’nın bankacılık sektörünü resmi enflasyonun dörtte bir düzeyinde bir faizle fonlamaya devam etmesi durumunda 2022 sonunda bankacılık sektörünün kârının tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaşması, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırması sürpriz olmayacaktır!
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!