Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

MUTFAK TÜPÜ SON BİR YILDA YÜZDE 146 ORANINDA ZAMLANDI!

MUTFAK TÜPÜ SON BİR YILDA YÜZDE 146 ORANINDA ZAMLANDI!

AK Parti iktidarının yanlış ekonomi politikaları nedeniyle Türkiye enerjide tam bir buhran yaşıyor. Elektrik faturaları vatandaşları perişan ederken, son dönemde akaryakıt ürünlerine gelen zamların en büyük nedeni milli paramız Türk Lirası’ndaki değer kaybından kaynaklanıyor. Akaryakıt ürünlerine gelen zam aynı zamanda pek çok vatandaşımızın mutfağında kullandığı ev tipi mutfak tüpü fiyatlarını da rekor düzeyde artmasına neden oldu.

Tüpe Bir Yılda Yüzde 146 Oranında Zam Geldi!

Türkiye’de özellikle kırsal bölgelerde daha yoğun kullanılan mutfak tüpüne gelen zamlar vatandaşı mağdur ediyor. Bir yıl önce 122 liraya satılan 12 kilogramlık ev tipi mutfak tüpünün bugün fiyatı 300 lirayı aştı! Başka bir deyişle mutfak tüpü son bir yılda yüzde 146 oranında zamlandı. Bu fahiş zammı dar gelirli vatandaşlarımız nasıl kaldırsın? Üstelik yoğun kullanımda bir mutfak tüpü 15-20 günde bitiyor. Vatandaş yalnızca tenceresini kaynatabilmek için ayda 600 lirayı nasıl versin?

Tüpteki ÖTV Kaldırılmalı, KDV Düşürülmeli

Bugün 301 liraya satılan 12 kilogramlık ev tipi mutfak tüpünden yaklaşık 21,5 lira ÖTV, yaklaşık 46 lira da KDV alınıyor. İktidar mutfak tüpünün kullanılmasını özel tüketim sayıyor. Fahiş fiyatları vatandaş lehine düşürmek için mutfak tüpünden alınan ÖTV kaldırılmalı, KDV oranı da düşürülmeli. KDV yüzde 1’e düşürülür; ÖTV de kaldırılırsa mutfak tüpünün fiyatı 234 liraya düşüyor.

Yıllık maliyeti 5 bin 400 lirayı aşıyor!

Mutfak tüpünün yoğun kullanımda 20 günde bittiği dikkate alındığında; bir ailenin yılda 18 defa tüp satın almak zorunda kalıyor. Bugünden itibaren yıl içinde hiç zam gelmeyeceğini varsaysak bile bir ailenin mutfak tüpü maliyeti yılda 5 bin 400 lirayı aşıyor. Pırlanta alacaksan özel tüketim vergisi yok, mutfak tüpünde ise var.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!