Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

NE İTİBAR NE GÜVEN KALDI…

NE İTİBAR NE GÜVEN KALDI…

Ekim ayında 1,10 puan düşüşle 101,4’e inen Ekonomik Güven Endeksi, iktidara ve uygulanan politikalara güvensizliğin resmi ilanıdır! Ekonomik Güven Endeksi (EGE) ekim ayında geriledi. EGE’deki bu gerileme, Tüketici ve İmalat Sanayi güven endekslerindeki sert düşüşten kaynaklandı. İSO Başkanının uyarıları ve çağrıları; sanayicinin, ihracatçının uygulanan politikalardan endişelerini yansıtıyor. Bu endişeler güven endekslerinde rakamlara dökülüyor. Ekimde 1,10 puan düşüşle 101,4’e inen EGE, iktidara ve uygulanan politikalara güvensizliğin resmi ilanıdır!

Ekim ayında EGE yüzde 1,10 düşüşle 101,4 oldu. Eylül ayında 102,4 olan EGE ekim ayında gerileme gösterirken, tüketici ve reel kesim (imalat sanayi) güven endekslerindeki düşüşler EGE’deki gerilemede etkili oldu. Tüketici güven endeksi (TÜGE) bir önceki aya göre Ekim ayında yüzde 3,6 oranında azalarak 76,8 değeriyle 12 yılın düşük seviyesine geriledi. Reel kesim (imalat sanayii) güven endeksi de ekim ayında eylüle göre yüzde 1,8 oranında azalarak 111,3 oldu.

Salgın sonrası normalleşmeye geçiş ve açılmayla birlikte yükselişe geçen hizmet sektörü güven endeksi ekim ayında yüzde 2,1 oranında artarak 120,3 değerini aldı. Özellikle yaklaşan kış, okulların açılması, eğitim ve kırtasiye harcamalarının artmasıyla hareketlenen perakende ticarette endeks ekim ayında yüzde 4,8 oranında artarak 121,1 değerini alırken, kamu bankalarının ortak kararla konut kredisi ve müteahhitlere yönelik ticari kredi faizlerini düşürmesi sonrasında inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1 oranında artış gösterdi ve 92,7 oldu.

TÜGE’de yaşanan sert düşüş toplumda yaygınlaşan kaygıları, geleceğe dönük endişeleri yansıtması açısından önemli. Aynı zamanda iktidardan ve uyguladığı ekonomik-sosyal politikalardan duyulan hoşnutsuzluğun, güvensizliğin de en somut göstergesi. Diğer yanda reel kesim güvenindeki gerileme ihracatın omurgasını oluşturan imalat sanayiindeki, sanayi üretimindeki rahatsızlığı ve kaygıları açığa çıkartıyor. Ülkenin en büyük sanayicilerini çatısı altında toplayan İstanbul Sanayi Odası Başkanı, iktidarın ve Merkez Bankası’nın uyguladığı politikaların kendilerini endişelendirdiğini, TL’deki değer kaybı yanında ekonomideki belirsizliklerin devam edemeyeceğini, sürekli yıpranan TL karşılığında oluşan ihracat artışının uzun vadeli bir başarı getirmeyeceğini, büyüme pahasına enflasyonun Türkiye’nin yararına olmadığını, kurda yaşanan dalgalanmaların piyasaların güvenini sarsarak Merkez Bankası’nın itibarına gölge düşürdüğünü söyledi.

TOBB Başkanının ‘Reel sektör olarak uygulanan kur ve faiz politikalarından, istikrarsızlıktan tedirginiz’ açıklamasından sonra ülkenin en büyük ve en dinamik sanayi odasının da önünü görememekten yakınması göz ardı edilemez. Bu uyarılar ve çağrılar duymazlıktan gelinemez!
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!