Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

SATMAYA DEVAM…

SATMAYA DEVAM…

ERDOĞAN, HAZİNE’YE AİT 10 DEĞERLİ ARAZİNİN SATIŞINI DAHA ONAYLADI

Bodrum'da Bitez, Ankara'da Çankaya, Yenimahalle, İstanbul'da Kanal İstanbul projesinin planlandığı Arnavutköy'ün de aralarında bulunduğu Türkiye'nin birçok noktasındaki kamuya ait yüzlerce dönüm değerli arazi özelleştirme yoluyla satıldı.

Çok sayıda taşınmazın bir kısmının özelleştirme kapsamına alınmasına, özelleştirme kapsamında olan bazılarının imar planlarının değiştirilmesine, bir kısmının da satışına dair Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kanal İstanbul’un yapılacağı açıklanan bölgede 3 ayrı arazinin HZL Bilişim adlı şirket tarafından alınması dikkat çekti.

İŞTE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN İMZALADIĞI 10 KARAR

1. BODRUM BİTEZ’DE 30 DÖNÜM 242 MİLYONA SATILDI

Maliye Hazinesi’ne ait Bodrum Bitez’de 30 dönümlük arazi 242 milyon liraya Rekuba inşaat’a satıldı.

2. İSTANBUL FENERBAHÇE YAT LİMANI 2.5 MİLYAR

Denizcilik İşletmeleri adına kayıtlı Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın işletme hakkı 2 milyar 531 milyon liraya 40 yıllığına Tek-Art’a verildi.

3. ANKARA ÇANKAYA’DA 8.2 DÖNÜM 38.5 MİLYONA SATILDI

Maliye Hazinesi’ne ait Ankara Çankaya’da 8.2 dönüm arazi 38 milyon 500 bin TL’ye Gülmar Gıda’ya satıldı.

4. ANKARA EMEK’TE 2.6 DÖNÜM 47.9 MİLYONA SATILDI

Mülkiyeti Sümer Holing’e ait Ankara Emek’teki 2.6 dönüm arazi 47.9 milyon TL’ye Serhat&BCM İş Ortaklığına satıldı.

5. ANKARA YENİMAHALLE 2.7 DÖNÜM 18.1 MİLYONA SATILDI

Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye (TEİAŞ) ait Ankara Yenimahalle’deki 2.7 dönümlük arazi 18.1 milyon TL’ye Tan Oto’ya satıldı.

6. İSTANBUL ARNAVUTKÖY’DE 5.7 DÖNÜM 28 MİLYONA SATILDI

Kanal İstanbul’un yapılmasının planlandığı konumda Hazine’ye ait İstanbul Arnavutköy’deki 5.7 dönüm arazi 28 milyon liraya HZL Bilişim’e satıldı.

7. İSTANBUL ARNAVUTKÖY’DE 15.1 DÖNÜM 66.8 MİLYONA SATILDI

Yine Kanal İstanbul’un yapılacağı bölgede Maliye Hazinesi’ne ait Arnavutköy Ömerli Mahallesi’ndeki 15.1 dönüm arazi 66.8 milyon liraya yine HZL Bilişim’e satıldı.

8. İSTANBUL ARNAVUTKÖY 6.6 DÖNÜM 48 MİLYONA SATILDI

Yine Kanal İstanbul’un olduğu bölgede Arnavutköy Ömerli’de Hazine’ye ait 6.6 dönüm arai 48 milyon TL’ye yine HZL Bilişim’e satıldı.

9. İZMİR GÜMÜLDÜR’DE PLAN DEĞİŞTİ SATILACAK

Hazine’ye ait İzmir Gümüldür’deki arazinin imar planı değişikliği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı. Araziye ilişkin plan “Otel Alanı (E:0.45, Yençok: 5 kat,) Rekreasyon Alanı, Park Alanı, Trafo Alanı, dere, Kumsal Plaj, Karayolları Yol Kenarı Koruma Kuşağı, Taşıt Yolu ve Yaya Yolu” kullanım kararları getirilmesine yönelik Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar planınıyla ilgili gereğinin yerine getirilmesi için Özelleştirme İdaresi’nin yetkili kılınmasına karar verildi.

10. İSTANBUL KÜÇÜKÇEKMECE’DE PLAN DEĞİŞTİ SATILACAK

Hazine’ye ait İstanbul Halkalı’daki arazi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yapılan imar planı değişikliklerine yapılan itirazlar reddedildi. Neticede plan değişiklikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.

BİR SATIŞ DAHA: TERMİK SANTRAL, İLİŞKİLİ MADEN SAHALARIYLA BÜTÜN ÖZELLEŞTİRİLİYOR

İktidarın kararıyla Ankara'da Çayırhan Termik Santrali ile müştemilatı ve ilişkili maden sahaları bütün olarak özelleştirilecek.

Elektrik Üretim AŞ'ye (EÜAŞ) ait Ankara Nallıhan'da bulunan Çayırhan Termik Santrali özelleştirme kapsam ve programına alındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile ilgili Cumhurbaşkanı kararına göre, özelleştirme kararı Çayırhan Termik Santrali, taşınır ve taşınmazları, 23405 ve 30963 numaralı ruhsat ve bu ruhsata ait maden sahalarını kapsıyor.

Buna göre;

Çayırhan Termik Santrali

Çayırhan Termik Santrali’nin kullandığı taşınmazlar

EÜAŞ’a ait Çayırhan Linyit İşletmesi’nin kullandığı taşınırlar

Çayırhan Linyit İşletmesi’nin kullandığı mülkiyeti EÜAŞ ve Maliye Hazinesine ait taşınmazlar

Uluköy ve Karaköy mahallelerinde bulunan mülkiyeti EÜAŞ ve Maliye Hazinesine ait taşınmazlar.

İşletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek santralin işlemlerinin 2025 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!