Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

ŞEKERİN TADI KAÇTI

ŞEKERİN TADI KAÇTI

FABRİKALAR SATIŞI KESTİ, ÜRÜN KARABORSAYA DÜŞTÜ, ŞEKER FABRİKALARINI SATANLAR YAPTIKLARIYLA GURUR DUYSUNLAR

Şeker fabrikaları piyasaya şeker vermiyor, fiyatlar her gün artıyor, şeker karaborsada satılıyor. Şeker fabrikalarını satanlar yaptıklarıyla gurur duysunlar.

Türkiye genelinde üreticilerin ve marketlerin şeker ve yağ başta olmak üzere pek çok ürüne ulaşamadıkları, satın almak istemelerine rağmen ürün alamadıkları veya istedikleri miktarın çok altında alabildikleri konuşulurken, bu durumun temel gıda maddelerine beklenilenin de üzerinde zam geleceğinin göstergesi olduğu belirtiliyor.

1 TORBA ŞEKER 210 LİRADAN 300’E ÇIKTI

Şeker fabrikalarından piyasaya şeker satışının durdurulduğu veya azaltıldığı yönünde çok sayıda bilgi var. Şekere ve yağa haftalık zam gelmeye başlaması da bunun kanıtı gibi. Kısa süre önce 210 lira olan 1 torba şeker 290-300 liraya satılıyor, onu da sadece imalatçılara veriyorlar. Büyük marketlere 1 haftalığına verilen şeker ise 1-2 günde tükeniyor.5-10 kg şeker isteyen vatandaşların talepleri bile karşılanmamaya başladı. Vatandaş ile toptancılar, esnaf karşı karşıya getiriliyor. Şeker Fabrikaları piyasaya ürün vermeyerek fiyat artışını tetikliyor.

MÜDEHALE EDİLMEZSE ŞEKER KARABORSAYA DÜŞEBİLİR

Türk Şeker’e ait şeker fabrikaları satılırken fabrikaları teker teker gezerek ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’ demiştik. Özelleştirmenin yaratacağı sonuçları halkımıza anlatmıştık. Aradan kısa süre geçtikten sonra özelleştirmenin can yakıcı sonuçlarını yaşamaya başladık. Fabrikayı özelleştirenler yaptıklarıyla gurur duyabilirler. Şeker piyasasının yüzde 64’ünü özel sektör, yüzde 36’sını TÜRKŞEKER’de kalan fabrikalar elinde bulunduruyor. Dolayısıyla piyasanın büyük bölümünü elinde tutan özelleştirilen fabrikalar stok yapıyor, istedikleri şekilde şeker fiyatlarıyla oynuyor. Bu şekilde devam ederse ve müdahale edilmezse şeker fiyatları çok daha fazla yükselecek. Şekerin fiyatının yükselmesi çok sayıda gıda ürününün de zamlanmasına sebep olacak, hatta binlerce ton pancar üretilen ülkede şeker karaborsaya düşecek.

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!