Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

ŞUBAT AYINDA 76 BİN KİŞİ İLK KEZ İHTİYAÇ KREDİSİ ALDI

ŞUBAT AYINDA 76 BİN KİŞİ İLK KEZ İHTİYAÇ KREDİSİ ALDI

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi şubat ayına ilişkin aylık bültenini yayımladı. Verilere göre bankalara bireysel kredi borcu olan kişi sayısı 34,4 milyona dayandı. Bireysel kredi kartı kullanan kişi sayısı da 28 milyonu geçti.

Risk Merkezi’nin şubat ayı verilerine göre bireysel kredi borçlusu olan kişi sayısı 24 milyon 434 bine dayandı. Geçen yılın aynı ayında 32 milyon 101 bin kişiydi. Böylece 1 yılda bireysel kredi borçlusu kişi sayısı 2 milyon 333 bin kişi arttı.

Bireysel krediler konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinden oluşuyor. Bu 3 kredi türünde en büyük artışın ihtiyaç kredilerinde yaşanması da halkın içinden geçtiği ekonomik bunalımı gözler önüne seriyor. Risk Merkezi’nin verilerine göre şubat ayı itibariyle yurttaşların bankalara olan ihtiyaç kredisi borcu 400 milyar TL’nin ilk kez üzerine çıkarak 403,6 milyar TL’ye dayandı. Bu borç 28,2 milyon kişinin sırtında yük durumunda. Bu haliyle ihtiyaç kredisi borcu olanların ortalama kişi başına borcu 14 bin 291 TL’ye ulaşarak rekor kırmış durumda. Geçen yılın aynı ayında bu tutar 11 bin 265 TL’ydi. Böylece ihtiyaç kredisi borçları kişi başına 3 bin 26 TL daha arttı.

Öte yandan Risk Merkezi’nin aylık bültenine göre şubat ayında 153 bin kişi ilk kez kredi kartı, 76 bin kişi de ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı. Konut kredisi kullanan kişi sayısı ise 11 bin olarak kaydedildi.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!