Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

TÜRK ŞİRKETLERİ BATIYOR, YABANCILAR İÇİN ‘KELEPİR ÜLKE’ OLUYOR!

TÜRK ŞİRKETLERİ BATIYOR, YABANCILAR İÇİN ‘KELEPİR ÜLKE’ OLUYOR!

Altı ayda 10 bin 352 Türk şirketi kapandı. Aynı dönemde İranlılar, Ruslar, Suriyeliler, Afganlar, Etiyopyalıların da aralarında olduğu yabancılar ise 5371 yeni şirket açtı. İktidarın ekonomi modeliyle Türk şirketleri batıyor, yabancılar için ‘kelepir ülke’ oluyor!

Bu yılın ocak-haziran döneminde 6 ayda kapanan şirketlerdeki artış oranı yüzde 83,3 ve kapanan şirket sayısı 10 bin 352 oldu. İlk altı ayda yeni kurulan şirket sayısındaki artış ise kapananların dörtte biri düzeyinde ve yüzde 20,8 olarak gerçekleşti.

TOBB verilerinde gerçek kişilere ait kapanan ticari işletmelerdeki artışın yüzde 60,6 olması, kepenk indirmelerin ağırlıkla küçük esnaf ya da küçük ve orta boy işletmelerde (KOBİ) yaşandığını gösteriyor. Kapanan şirketlerde faaliyet kollarına göre ilk sırayı toptan ve perakende ticaret, ikinci sırayı inşaat ve üçüncü sırayı da imalat sektöründe faaliyet gösteren şirket ve işletmeler alıyor.

TÜİK işsiz sayısının düştüğünü, işsizlik oranının yüzde 10,9’a indiğini ilan ederken, altı ayda kapanan 10 bin 352 şirkette çalışanların akıbetinin ne olduğu, bu insanların işsiz sayılıp sayılmadığının yanıtı resmi rakamlarda yok. Kapanan her işletmede asgari 2 kişinin çalıştığı varsayılsa 22 bin yeni işsiz aramıza katılırken çalışan sayısının 5 ya da 10 olması durumunda en az 50-100 bin arası yeni işsizden söz etmek olanaklı hale geliyor.

Altı ayda 10 binden fazla Türk şirketi kapısına kilit vururken, yabancıların kurdukları yeni şirketlerin sayısı ise 5 bin 371 olmuş! Yeni açılan yabancı ortaklı ya da sermayeli şirket sahipliğinde Ruslar ve İranlılar ilk sırada.

Altı ayda kurulan 5 bin 371 yabancı ortak sermayeli şirketin tüzel kişi statüsünde olması anonim veya limited şirket olarak kurulması da bir başka ilginç nokta. Şahıs şirketi-gerçek kişi işletmesi olmak yerine tüzel kişi işletme olmanın tercih edilmesiyle, bu şirketleri kuran yabancıların Türk Ticaret Kanunu, Borçlar Kanunu ve Vergi kanunları açısından ciddi akıl ve danışmanlık hizmeti aldıkları anlaşılıyor.

Varlık Barışı-Servet Affı, kaynağı belirsiz varlıkları aklama yasasının yürürlüğe girmesiyle eş zamanlı olarak vergi cennetleri ve kara para aklama merkezleri arasında yer alan British Virgin Island’dan da bir şirketin haziran ayında kurularak hizmete başlaması dikkat çekici. Anlaşılan kara-kayıt dışı servet sahipleri için adeta hizmet ayaklarına gelmiş.

TL’deki aşırı değer kaybı, dövizdeki yükseliş yanında, Rusya-Ukrayna savaşı ve batının Rusya ve İran’a yaptırımları orta ve üst gelir grubundaki pek çok Rus ve İranlı için Türkiye’yi ‘ikamet ve ticaret’ açısından cazip kılıyor.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!