Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

YÖNETİLEMEYEN EKONOMİNİN SONUCU BİTMEYEN ZAMLAR!

YÖNETİLEMEYEN EKONOMİNİN SONUCU BİTMEYEN ZAMLAR!

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi’nde (H-ÜFE) yıllık yüzde 30’u aşan enflasyon artışı, yakın dönemde tüm fiyatların zamlanacağının, enflasyonda yüksek oranlı artışların peş peşe geleceğinin işaretini veriyor. Gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 114’le üç haneye çıkan enflasyon, depolama ve destek hizmetlerinde ise yüzde 53’e ulaştı!

H-ÜFE 2021 yılı Eylül ayında, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 28,88, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 27,18 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde yüzde 32,72, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde yüzde 24,86, bilgi ve iletişim hizmetlerinde yüzde 13,35, gayrimenkul hizmetlerinde yüzde 114,82, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde yüzde 19,76, idari ve destek hizmetlerinde yüzde 20,61 artış gerçekleşti. H-ÜFE sektörlerinde yıllık en düşük artış telekomünikasyon hizmetlerinde yüzde 6,83, büro yönetimi ve diğer iş destek hizmetleri yüzde 8,81, hukuk ve muhasebe hizmetlerinde yüzde 11,62 olarak gerçekleşirken gayrimenkul hizmetleri yüzde 114,82, su yolu taşımacılığı yüzde 82,23, depolama ve destek hizmetleri yüzde 52,95 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu. H-ÜFE sektörlerinden hava yolu taşımacılığı hizmetlerinde yüzde 13,89, seyahat acentesi, tur operatörü ve diğer ilgili hizmetlerde yüzde 11,00, konaklama hizmetlerinde yüzde 10,37 azalış gerçekleşti. Programcılık ve yayıncılık hizmetleri yüzde 22,78, reklamcılık ve piyasa araştırması hizmetleri yüzde 9,41, sinema filmi, video ve televizyon programı yapımcılık hizmetleri, ses kaydı ve müzik yayımlama yüzde 6,63 ile endekslerin en fazla arttığı alt sektörler oldu.

Konut fiyatları ve kiralardaki olağanüstü yükselişler gayrimenkul hizmetlerinde yıllık enflasyonu üç haneye taşırken, depolama ve destek hizmetlerinde yüzde 52,95 düzeyine varan enflasyon önümüzdeki aylar için yüksek zamların ve tehlikeli enflasyonun sinyallerini veriyor. Muhtemelen Merkez Bankası bu gidişi gördüğü için fiyat istikrarını sağlamaktan, enflasyon artışıyla mücadeleden vazgeçtiğini, enflasyon ve kurların ‘serbest uçuşa geçmesine’ yol verdiğini ilan ediyor.

Yİ-ÜFE yüzde 40’ın üzerine çıkarak, TÜFE ile arasındaki makası açmaya devam ederken, H-ÜFE’de hızlanan bu yükselişle zincirleme zamlar ve yoksullaşma daha da hızlanacak. İktidarın buna karşı ortaya koyduğu bir plan-program yok. Ekonomi, adeta kaderine terk ediliyor. Bu sürdürülemez tablo karşısında market zincirlerine yüz milyonlarca liralık fahiş fiyat cezası kesmek dışında çözüm üretemeyen iktidar, artık ülkeyi ve ekonomiyi yönetemez konuma geldiğini apaçık gösteriyor!
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!