Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

KULLUKTAN ÇIKIP, CUMHURBAŞKANI OLABİLMEKTİR CUMHURİYET...

KULLUKTAN ÇIKIP, CUMHURBAŞKANI OLABİLMEKTİR CUMHURİYET...

Atatürkçü Düşünce Derneği Konak Şubesi, Cumhuriyet’in 99. Yılı’nı halkın arasında kutladı.

Ulusal Eğitim Derneği, Namık Kemal Mahallesi Muhtarlığı, Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği ve Konak Belediyesi’nin desteklediği etkinlik, 29 Ekim 2022 tarihinde saat 13.00’te ADD Konak Şubesi önünden yürüyüşle başladı.

Yürüyüş kolu, atılan slogan ve söylenen türkülerle Damlacık semtine ulaştı. İzmir’in işgali öncesi, işgale nasıl karşı çıkılır örgütlenmesinin yapıldığı ve Türklerin oturduğu semt olan Damlacık’ın; dar sokaklarında süren yürüyüşte ADD üyeleri, çocuklara bayrak, balon ve şeker dağıttılar.

Mahalle Muhtarı İbrahim Karabay’ın heyacanla eşlik ettiği yürüyüş, Damlacık Parkı’nda son buldu.

Ulusal bayramların kutlanmasında tek başına örgüt gibi davranan ADD üyesi Ergun Çetinkaya, parkta aracı ve ses sistemiyle çoktan yerini almıştı.

Araçtan çalınan türkülerle, Kuvayı Milliye Mücahitler Derneği İzmir Şubesi Zeybek Ekibi 2 oyun sergiledi.

Mustafa Kemal Atatürk ve Şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesiyle etkinlik başladı.

ADD Konak Şubesi Başkanı Selçuk Yılmaz’ın katılımcı ve emniyet güçlerini teşekkür içeren açış konuşması; Mustafa Kemal Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nda söylediği, ‘’Türk Milleti, ebediyete akıp giden her on senede bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanızı gönülden dilerim. Ne Mutlu Türküm Diyene!’’ sözleriyle tamamladı.

Basın Açıklamasını, ADD Konak Şubesi yönetim kurulu üyesi Aslı Bürücek okudu.

Sözlerine; ‘’Türkleri Asya steplerine sürmek ya da Anadolu’da yok etmek’’ amacıyla yurdumuzu işgal eden emperyalistleri bozguna uğratıp, özgür insanların muassır medeniyet seviyesini aşmış müreffeh ülkesini yaratmak hedefiyle yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve Kemalist Devrimciler, kurdukları yeni devletin adını 29 Ekim 1923 günü ilan ettiler: Türkiye Cumhuriyeti!’’ diye başlayan Aslı Bürücek, Cumhuriyet’in karşıtlarıyla birlikte doğduğunu, Atatürk’ün Samsun’a çıkarken yanında bulunan silah arkadaşlarının bile Cumhuriyet’e karşı olduklarını, İstanbul’da başlatılan Cumhuriyet karşıtlığının Aydınlanma Devrimleri süresince bazen açık bazen sinsi bir şekilde ilerlediğini, Büyük Önder’in ölümüyle güç kazandığını, Amerikancı 12 Mart ve 12 Eylül faşist darbeleriyle hız kazandığını ve laik Cumhuriet’in yara aldığını, oysa Cumhuriyet’in padişah kulu olan milyonları yurttaş kimliği ile kucakladığını, özgür bireyler haline getirdiğini, Hukuk Devleti güvencesine ve fırsat eşitliğine kavuşturduğunu, bu sayede Kasımpaşalı taka kaptanı Ahmet’in oğlu Reccep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olabildiğini açıkladı.

Temel görevin Atatürk Cumhuriyetini yeniden kurmak olduğuna vurgu yapan Bürücek, ‘’Atatürkçü Düşünce Derneği, 33 yıllık deneyimi ile Yeniden Atatürk Cumhuriyeti’ne ulaşma mücadelesinin düşünsel önderliğini yürütmeye kararlıdır.’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etkinlik, ADD Müzik korosunun seslendirdiği marşlar ve Atatürk’ün sevdiği türkülerle sona erdi.

Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Osman Gazi Oktay, Ulusal Bayramları tören alnlarıyla sınırlandırmayıp, halkla birlikte kutlayan ADD Konak Şubesi başkan ve yöneticilerine teşekkür etti.

Haber : Cengiz Oktay

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI