Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

ŞUBAT AYINDA 250 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

ŞUBAT AYINDA 250 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ

RESMİ İŞSİZ SAYISI 4 MİLYON 236 BİNE YÜKSELDİ!

İktidarın aldığı ücretsiz izin ve işten çıkartma yasağına rağmen, Şubat ayında 250 bin kişi işini kaybetti, resmi işsiz sayısı 4 milyon 236 bine yükseldi!

İktidarın aldığı ücretsiz izin ve işten çıkartma yasağına rağmen, Şubat ayında 250 bin kişi işini kaybetti, resmi işsiz sayısı 4 milyon 236 bine yükseldi. Yüzde 29 olan ‘atıl işgücü’ tanımı kapsamında geniş işsizlik 11 milyona yaklaştı. Genç işsizlik yüzde 27 ile son beş yılın zirvesine çıkarken, genç kadın işsizliğinin yüzde 36’ya ulaşması, kamuda çocuklu kadınların idari izinli sayılması, kadınların çalışma hayatından, ekonomik üretimden ve toplumsal hayattan dışlanmasının somut göstergeleridir!

TÜİK’in Şubat 2021 resmi işsizlik oranı, Ocak ayına göre yüzde 0,7 artış göstererek yüzde 13,4 oldu. Ocak ayı işsizlik oranını yüzde 12,2 olarak açıklayan TÜİK Şubat ayı verileriyle birlikte ocak ayı resmi işsizlik oranını da 0,5 puan artırarak yüzde 12,7 olarak revize etti. Bu revizyonla ocak ayında azaldığı açıklanan ve 3 milyon 976 bin olan dar tanımlı resmi işsiz sayısı, Şubat’ta 250 bin kişinin daha işsizler arasına katılmasıyla 4 milyon 236 bine yükseldi.

Halen uygulamada olan işten çıkartma yasağına rağmen bir ayda 250 bin işsiz kalması, işten çıkartılarak işini kaybetmesi çarpıcı bir durumdur.

- Bu tablo; iktidarın işten çıkartma yasağının delinmesine, çalışanların mağdur edilmesine, göz yumduğunu göstermektedir.

İşgücüne dahil olmayanlar 2020 yılının Şubat ayına göre 1 milyon 114 bin artarak 31 milyon 610 bine çıkarken aynı dönemde istihdam oranı yüzde 44,4’ten yüzde 43,4’e geriledi.

- Şubat ayı itibarıyla çalışabilir nüfusun yüzde 50,4’ünü kadınlar oluşturuyor.

TÜİK’in iki aydan bu yana ‘atıl işgücü’ olarak adlandırdığı ancak gerçekte geniş tanımlı işsizliği yansıtan oran yüzde 28,3 oldu.

- Bunun anlamı geniş tanımlı işsizliğin açıklanan 4,2 milyonluk resmi işsiz sayısının üç katına yaklaşması ve 11 milyon kişiye dayanması!

Atıl işgücü içinde yüzde 36’ya varan kadınların payı oldukça dikkat çekici. Kadın işgücünün ekonomi dışında kalması, hem ülke ekonomisi için hem de kadınların çalışma ve sosyal hayattaki yerinin gerilemesi açısından üzerinde ısrarla durulması, düşünülmesi, çözüm üretilmesi gereken bir tablodur.

Nitekim iktidarın kısmi kapanma adı altında aldığı salgın önlemleri arasında kamuda çalışan, 10 yaş ve altında çocuğu bulunan kadınların idari izinli sayılarak evlerine gönderilmesi hem anayasanın eşitlik ilkesine aykırı hem de cinsiyet ayrımcılığıdır.

- İktidar bu kararla kadınları evde çocuk bakmakla görevlendirerek çalışma ve toplumsal hayatın dışına itmek için salgın gerekçesini kullanmaktadır.

- Oysa dönüşümlü olarak çocuk bakımı ve idari izinli olma konusunda anne-babanın durumu aynı ve eşit olmalıdır.

Genç işsizler arasında çalışma çağındaki genç kadınlarda işsizlik oranı yüzde 34,7’ye yükselirken istihdam oranının ise yüzde 17,4’e düşmesi çalışma yaşamı ve ekonomide kadının yerinin hızla gerilediğinin bir başka işaretidir.

İstihdam edilenlerin yüzde 17,4’ü tarım, yüzde 20,8’i sanayi, yüzde 6’sı inşaat, yüzde 55,8’i ise hizmet sektöründe yer alırken kısmi kapanma kararı, turizmin içinde bulunduğu darboğaz gibi etkenlerle hizmetler sektöründeki istihdamın azalmasına ve işsizlerin artmasına yol açacaktır!
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!