Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

YOLSUZLUKLA MÜCADELE DE SON SIRADAYIZ

YOLSUZLUKLA MÜCADELE DE SON SIRADAYIZ

Türkiye, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele konusunda üyesi olduğu GRECO’nun tavsiyelerine en az uyan ülke olarak son sırada yer alıyor!

Türkiye, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele konusunda üyesi olduğu GRECO’nun tavsiyelerine en az uyan ülke olarak 46 ülke arasında son sırada yer alıyor. Bu tablo, sözde 3Y’yi sonlandırmak iddiasıyla iktidara gelen Erdoğan ve AK Parti’nin, 19 yılda yolsuzluk ve rüşvetin üzerini örterek usulsüzlüklerin, haksız kazançların, rüşvet ve yolsuzluğun hamisine dönüştüğünü ortaya koyuyor!

Avrupa Konseyi bünyesinde kurulan ve Türkiye’nin de üyeleri arasında yer aldığı ‘Avrupa Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu’ (GRECO) tarafından her yıl açıklanan yolsuzluk ve rüşvetle mücadele karnesinde sınıfta kaldı. Raporda yer alan puanlama, tasnif ve kriterler çerçevesinde Türkiye Avrupa Konseyi’nin rüşvet ve yolsuzlukla mücadele tavsiyelerine en az uyan, bu tavsiyeleri en az dikkate alan ve bu alanda yasal düzenlemelere gitme konusunda ‘en az istekli olan’ ülke olarak son sırada yer aldı.

Raporda, iktidarın 2019 yılında, GRECO tarafından verilen ve iki yıllık uyum ve uygulama süresi öngörülen 31 tavsiyenin yüzde 74,2'sini hiç yerine getirmedi. Yüzde 19,4'ünü kısmen yerine getirdi. Tamamıyla uygulanan rüşvet ve yolsuzlukla mücadele tavsiyelerinin oranı ise sadece yüzde 6,5 oldu. Tavsiyelerin en çok dikkate alındığı grup, 12 GRECO tavsiyesinin yüzde 8,3'üne uyulan hâkim ve savcılarla ilgili olurken, siyasiler ve milletvekilleri hakkında gündeme getirilen yedi tavsiyenin hiçbirisine uyulmadı.

- GRECO'nun tüm tavsiyelerine uyan ve puanı yüzde 100 olan tek ülke NORVEÇ oldu.

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz hafta Norveç Başbakanı Erna Solberg 10’dan fazla kişiyle bir araya gelmenin salgın önlemleri çerçevesinde yasaklanmış olmasına karşılık, aile bireyleri ve bazı arkadaşlarıyla doğum günü kutlaması yaptığı için Norveç polisi tarafından kamuoyu önünde teşhir edildi ve para cezası kesildi. Norveç Başbakanı, kendi başında olduğu hükümetin aldığı kararlara kendisi uymayarak bu cezayı hak ettiğini ve itiraz etmeyerek, cezayı ödeyeceğini televizyona çıkarak kamuoyu önünde açıkladı ve halktan özür diledi.

GRECO, Türkiye değerlendirmelerine geniş yer verdiği “Uyum ve Ara Uyum” raporunda da iktidarın yargı alanında yaptığı bazı düzenlemelerin, yargıç ve savcıların bağımsızlığına zarar verdiğine dikkat çekmişti. Bu düzenlemelerin yargıç ve savcıları iktidara, siyasete karşı bağımsızlık konusunda baskı altına aldığı ve sıkıntılı bir duruma soktuğu uyarısında bulunmuştu. Milletvekilleri ile yargı mensupları arasında yolsuzluğun önlenmesi için hükümetin somut önlemler almadığı eleştirisinde bulunan Avrupa Konseyi ve GRECO, durumun oldukça kötü ve tatmin edici olmadığı, görüşünü dile getirmişti.

2002’de 3Y ile mücadele (yolsuzluk, yasaklar, yoksulluk) vaadiyle yönetime gelen Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarı bir afişe bile tahammül edemeyip, yasaklamaya çalışırken, yoksulluğu zirveye çıkardı. Avrupa Konseyi ve GRECO raporundaki tespitlerde tüm dünyanın gördüğü gibi, ülke yüz kızartıcı şekilde son sıraya düşürerek, rüşvet ve yolsuzluk cennetine çevirdi. Siyasi güçle, yargıya baskıyla, teftiş kurullarını lağvederek, Sayıştay raporlarını gizlemeye çalışarak, rüşvet ve yolsuzluğun hamisi konumuna geldi.

CHP MEDYA VE KURUMSAL İLETİŞİMDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN BAŞDANIŞMANLIĞI
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!