Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

68’Lİ AYDIN TÜRKAYDIN’I YİTİRDİK

  68’Lİ AYDIN TÜRKAYDIN’I YİTİRDİK

3 Ocak 1947 yılında doğdu. Ege Üniversitesi İktisadi Ticari Bilimler Fakültesini bitirdi. Gençlik yıllarından ölümüne kadar örgütlü mücadelenin gücüne inandı, İzmir’de gerçekleşen tüm antiemperyalist eylem ve etkinliklerde yer almaya çalıştı.

68’liler Birliği Vakfı kurulunca; İzmir Temsilciği açıldı. Temsilciliğini Tuna Akıncılar yürüttü. O dönem temsilcilik altında örgütlenen İzmirli 68’liler; vakıfların temsilcilik açamayacağı iddiasından sonra kapandı.

1970 öncesi Ege Üniversitesi’nde SDDF yapılanması içinde yer  alan Aydın Türkaydın, CHP Eski İl yöneticisi Recai Acar’ın fakülteden yoldaşıydı. Birlikte Ege üniversitesi boykot ve işgalinde yer aldılar. 6.Filo’yu protesto eylemine katıldılar. Örgütsüz yaşayamayan 68’liler, İzmir 68’liler Platformu’nu oluşturdular. Aydın Türkaydın kuruculuğunu ve sözcülüğünü üstlendi.

Yaşamının son döneminde amansız hastalığa yakalanan Aydın Türkaydın, 9 Eylül Üniversitesi hastanesine kaldırıldı. 3 aya yakın tedavi gördü. Tedavisinin evde devamı için 3 hafta önce hastaneden çıkarıldı. Bu sürede bazı günleri hastanede geçirmeye devam etti. 25 Eylül 2023 tarihinde yaşama gözlerini yumdu.

26 Eylül 2023 tarihinde Üçkuyular Yumurtacı Ahmet Akdeniz Camii’nde sağlığında omuzunda taşıdığı torunu ve dünürü birlikte saygı duruşunda bulundular. Kılınan cenaze namazının ardından, ebedi istirahatgahına gömüldü.

Sosyal medya paylaşımında bulunan Türkaydın;

‘’Dostluk bir bütün ekmeğe benzer,

kırarsan birleşmez artık.

Kırmayın.

Arkadaşlık da ağaca benzer,

kurutursan yeşermez artık.

Kurutmayın’’ yazarak dostluğa verdiği öneme vurgu yapmış.

Haber ve fotoğraf : Osman Gazi Oktay
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI