Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

İnsan Sevgisi…

İnsan Sevgisi…

Leman Türksever, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 1987 mezunu bir diş hekimi. Okulundan mezun olur olmaz Narlıdere’de açtığı muayenehane ile halkın sağlıklı bir ağıza sahip olması için hizmete başladı.

Tatlı dili, güler yüzü ve işindeki başarısı ile kısa sürede Narlıdere halkının gönlünde taht kurdu. Daha sonra aynı cadde üzerinde ki şu anda hizmet verdiği mekana taşındı.

Ağzınızda tek diş olsa bile; sağlıklıysa çekilmesine karşı çıkan, ona uygun protez yapmak için çözüm üreten, işinin kolayına kaçmayan, daha fazla kazanmasına yol açacak çözümler üretmeyen, aldığı eğitimin hakkını veren, Kabesi insan olan bir diş hekimi.

Leman Türksever, ağızda yapılacak işlemin bazen aylar aldığına dikkat çekti. ‘’Bizde hasta hekimini sevmeli, sevmediğiniz insanla uzun süre bir arada olamazsınız. Diş hekimliğinde yaptığımız her işlemi hasta görür ve hisseder. Hastanın acısını ve yaşadığı stresi siz de hissedersiniz. Yaptığınız protezin kancası gevşer gelir, damağına vurur gelir, dolgu düşer gelir, apse yapar gelir, dişi çürür gelir.Bu nedenle hasta, hekim ilişkisi bir ömür sürer. Bizde hasta hekimini sevmeli. Sevince ufak tefek acılara katlanıyor. Hekim de hastasını sevmeli, onun yaşadıklarını hissetmeli. Diş hekimleri işini sevmeliyoksa mesleği sürdüremezler. Benim fakülteden mezun pek çok kadın arkadaşım, evlendikten sonra mesleği bırakıp, ev hanımı oldular. Tıp hekimliğinde ise hasta aldığı narkoz nedeniyle işlem anında hiçbir şey hissetmez. Hasta iyileştikten sonra doktoru ile ilişkisi biter.

Her mesleğin zorlukları olduğu gibi kendi mesleğinin de hastaların yaşadığı stresi, sıkıntıyı sizin de yaşamanız dışındazorluk olmadığına dikkat çeken Türksever, mesleği sevebilecek lise mezunlarının, diş hekimliğini seçmelerini öneriyor. Çalışma saatlerini kendilerinin belirlemenin önemli bir avantaj olduğunu belirtiyor.

Meslek yaşamında karşılaştığı ve unutamadığı bir sorunu aktaran Türksever, ‘’Hasta ile yapılacak işlemin ücretini belirledik ve anlaştık. İşlem tamamlanınca; hasta belirlenen rakamın altında bir rakamı, ‘’ Bu yeter’’ diye bana uzattı. Ben kabul etmedim. Kızarak diş ve para sende kalsın dedim. Hasta vergi dairesine giderek, benim fatura kesmediğimi söyleyerek şikayette bulunmuş. Gelen vergi memurları almadığım paranın faturasını kesmediğimi iddia ederek, bana para cezası kestiler.’’ dedi.

Diş hekimlerinin malzeme bulmada zorluklar yaşadıklarını, malzeme fiyatlarının % 700 arttığını, artışları halkın yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle hastalara yansıtamadıklarını açıklayan Türksever, firmaların çok satılmadığı için siyah dolgu getirtmediğini kendilerini beyaz dolguya yönlendirdiğini, malzemelerin eldiven dahil Çin’den ithal edildiğini söyledi.

Tüm Yargı Der Genel Başkanı Yetiş Kaya’nın üst damağında bulunan 3 dişi çekmeden, (Gösterdiği diğer 2 diş hekimi çekilmesi gerektiğini söyledi) yaptığı hareketli protezi ağzına yerleştiren, nasıl takılıp, çıkartılacağı eğitimini veren Leman Türksever, işlem sonrası hastasıyla birlikte objektife poz verdi.

Heber ve fotoğraf : Osman Gazi Oktay

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI