Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

İNCİRLİOVA KEDININ EL İZİ FESTİVALİ

İNCİRLİOVA KEDININ EL İZİ FESTİVALİ

       Özgürses/Özel Haber (Ali Gençli)

Geçtiğimiz hafta sonu İncirliova Kent Konseyi ve İncirliova Belediyesi tarafından düzenlenen “ KADININ EL İZİ KÜLTÜR ve SANAT FASTİVALİ” iki gün sürdü.

    Birincisi gerçekleştirilen Festivalde kadın emeği ile üretilen ürünler, yöresel yemekler ve yerel yazarların stantları yer aldı. Ayrıca İncirliova’da faaliyetlerini sürdüren Sivil Toplum Örgütleri, “Kent Konseyi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Engelsiz Yaşam Derneği, Aydın Sakatlar Derneği, Söke ve Germencik Yörük Dernekleri  “ etkinliğe  de destek verdiler.

       İncirliova Kent Konseyi Başkanı Belgin Vardar Güler’in yaptığı açış konuşmasında, “Hızla büyüyüp gelişen İncirliova’mızın, kültür ve sanat etkinliklerine  daha çok gereksinme duymaktadır. Belediyemizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın  siz halkımızın  destekleriyle, kültür sanat etkinliklerini çoğaltırken,  bu festivalimizi gelecek yıllara daha da geliştirerek sürdüreceğiz.” diye konuştu.

     Atatürk’ün “Dünyada her şey kadının eseridir.” Sözleriyle konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Aytekin Kaya , “Kadınlarımıza ve Emeklerine her zaman saygı duyduk. Aile ekonomilerine destek sağlamaları için bundan sonra da kadınlarımıza destek olacağız. Tüm katılımcılımıza teşekkür ederiz.” dedi.

     Kadın el emeğinin ön planda tutuluğu festivalin, kent dışı konukları da vardı. Ege  Makedonya Göçmenler Derneği Üsküp Halk Dansları Topluluğu’nun, Kuşadası Atlasfolk Kültür ve Sanat Kulübü’nün, Didim Folklor Turizm ve Araştırma Derneği ekibinin gösterileri etkinliğe ayrı bir renk kattı. Gösteriler izleyiciler tarafından ilgiyle izlendi ve alkışlandı.

      Yerel yazar ve şairler de okur severlere  kitaplarını imzaladılar. Yazarlar standında Aydınlı spastik özürlü genç Mustafa Erol’un yaşamını anlattığı,      “HERKES BENİ ENGELLİ SANIYOR” adlı kitabı okurlardan büyük ilgi gördü. Etkinliğe Didim’den katılan Yazar M.Bedri Yalçın,  İncirliova Belediyesi ve Kent Konseyi görevlilerinin kendilerine gösterdiği ilgiden memnun olduklarına belirtilerek, yaptığı açıklamada, “ Bugüne kadar katıldığımız  etkinliklerin hiç birinde  görmediğimiz,  kitaplarını satın alarak yazarlara, maddi destek sağlayan Belediye Başkanımıza müteşekkiriz.” dedi.

      Festivalin en önemli özelliği de kamu kaynaklarının en mütevazi şekilde kullanılarak hazırlanmasıydı.  Bu nedenle İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya ve Kent Konseyi Başkanı Belgin Vardar Güler’in çalışmaları festival katılımcıların ve  vatandaşların  takdirini topladı.

    Festival Ahde vefa ‘’ Geçmişten günümüze İncirliova’’ kortejiyle İncirliova’ya değer katanlar yürüyüşüyle başlayan festival, Didim Sanat ve Kültür Derneği’nin  Türk Sanat Müziği konseriyle son buldu.

 

 

 

 

 

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!