Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ EĞİTİM TAVSİYELERİ

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ EĞİTİM TAVSİYELERİ

Dünya Sağlık Örgütü, salgın döneminde eğitim ile ilgili geçtiğimiz aylarda yaptığı son açıklama ile salgında okulların açık kalması gerektiğine dair görüşünü belirtmiştir.

Şubat 2021’den itibaren, tedbirler sıkılaştırılarak okulların açıldığı Avrupa ülkelerinde uygulamalar çeşitlilik göstermektedir.

Örneğin,

- Almanya’da ilkokullarda sınıf mevcudu 15’in altında tutuluyor, öğrenciler maske takıyor ve öğrenciler ve öğretmenler COVID-19 için hızlı test ile haftalık olarak taranıyor.

- İngiltere’de ilkokullarda sınıf mevcutları yaklaşık 25-30 olduğu için sınıflarda seyreltilme yapılıyor, öğrenciler maske takıyor, sadece öğretmenlere haftada iki kez hızlı test yapılıyor. Sınıfta bir kişinin COVID-19 pozitif çıkması durumunda ise tüm sınıf 14 gün karantinaya girerek evden eğitime devam ediyor.

- Fransa’da öğretmenlerin yanı sıra öğrenciler de maske takıyor, bazı okullarda isteyen öğrencilere test olanağı sunuluyor.

Tüm bu ülkelerde Ağustos 2020’den beri pencereler düzenli olarak açılarak sınıflar havalandırılmaktadır; özel havalandırma sistemi bulunmamaktadır.

OECD Eğitim Direktörü Andreas Schleicher salgın döneminde okulların durumu ile ilgili, “Bir ülke PISA çalışmasında ne kadar iyi puan alıyorsa, korona pandemisi sırasında okluları o kadar az kapalı kaldı. Eğitime değer verenler önce mağazaları değil, okulları açar” açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün okulların kapanması konusundaki uyarıları ise şöyle:

• Daha hızlı bulaşan varyantların varlığında dahi okulların toplumdaki bulaşmaya belirgin etkisi olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur.

• Sadece okulları kapatarak pandemiyi kontrol altına alamazsınız.

• Toplumda vaka sayıları artıyor olsa dahi fiziksel mesafe, maske, el hijyeni ve havalandırma gibi önlemleri yaş dönemlerine uygun bir şekilde uygulanmasıyla okulların açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

• Okullar ilk açılan yerler olmalıdır.

• Okulların kapanmasına en son çare olarak başvurulmalıdır.

• Çocuklar ve gençler onların hayatını etkileyen bu tür kararların alınmasında ve uygulanmasında, önceliklerin belirlenmesinde söz sahibi olmalıdır.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!