Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇESİNDE BÜYÜK PAY ŞİRKETLERE

SAĞLIK BAKANLIĞI BÜTÇESİNDE BÜYÜK PAY ŞİRKETLERE

46 milyar ayrıldı

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur,  Sağlık Bakanlığı'nın bütçesine ilişkin yaptığı değerlendirmede müteahhitlere ayrılan bütçenin büyüklüğüne dikkat çekti. Uğur, “Yüksek enflasyon nedeniyle bütçe rakamları büyüse de koruyucu sağlık hizmetlerinin bütçedeki payı düşmüştür. 2023’te Sağlık Bakanlığı bütçesinden müteahhitlere ve işletmeci şirketlere 46 milyar 662 milyon TL ödenecek” dedi.

Genel Sağlık İş Genel Başkanı Derya Uğur, Sağlık Bakanlığı bütçesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uğur, "Bütçede koruyucu sağlık hizmetlerine 84 milyar lira ayrıldığını aktaran Uğur, “2022’de koruyucu sağlık hizmetlerine 38 milyar 729 milyon ayrılmıştı. Koruyucu sağlık hizmetleri için ayrılan bu rakam bütçenin yüzde 33.3’ünü oluşturuyordu. 2023’te koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan para bakanlık bütçesinin yüzde 28.6’sı. Yüksek enflasyon nedeni ile bütçe rakamları büyüse de koruyucu sağlık hizmetlerinin bütçedeki payı düşmüştür” dedi.

Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin Bütçedeki Payı Düşmüş"

Sağlık Bakanlığı'nın bütçesinden önümüzdeki yıl müteahhit ve işletmeci şirketlere 46 milyar 662 milyon lira ödeneceğini söyleyen Uğur, “Yüksek enflasyon nedeni ile bütçe rakamları büyüse de koruyucu sağlık hizmetlerinin bütçedeki payı düşmüştür. 2023’te ‘Hastanelerin Hizmet Alımı Suretiyle Sunduğu Hizmetler’ adı altında şirketlere 18 milyar 946 milyon TL ödeme yapılacak. ‘Şehir Hastaneleri Yatırımlarının Kullanım Bedeli’ adı altında yapılacak ödemelerin toplam tutarı ise 27 milyar 716 milyon TL olacaktır. 2023’te Sağlık Bakanlığı

bütçesinden müteahhitlere ve işletmeci şirketlere 46 milyar 662 milyon TL ödenecek” diye konuştu.

Sağlık Çalışanları, Akp İktidarında Daha Da Yoksullaşmıştır

“2023’te sağlık politikalarının önceliğinin şehir hastanelerinin kamulaştırılması, koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyen kamucu sağlık politikalarının uygulamaya konulması olması” gerektiğini belirten Uğur, “Eksik personelle hizmet veren sağlık çalışanları, 20 yıllık AKP iktidarında daha da yoksullaşmıştır. En düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olmak üzere bir ücret sağlanmalı, ağır çalışma koşulları düzeltilmeli, kadrosuz, güvencesiz çalışmaya son verilmelidir” ifadelerini kullandı.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI