Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

CHP’DEN KISA HABERLER

CHP’DEN KISA HABERLER

ARTIK DUR ERDOĞAN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası'nın faiz indirimi ardından TL'deki değer kaybına işaret ederek, sosyal medya hesabından "Artık DUR Erdoğan! #HemenSeçim" mesajını paylaştı.

DEMİRTAŞ'TAN KILIÇDAROĞLU'NA DESTEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Helalleşme yolculuğuna çıkıyorum" açıklaması FETÖ'nün ardından PKK savunucularından da destek buldu. Selahattin Demirtaş, Kılıçdaroğlu'nun adımı için "Sayın Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını toplumsal uzlaşma ve ülkemizin iç barışı açısından çok önemsiyor ve yürekten destekliyorum" dedi.

HELALLEŞMEYE PARTİDEN TAM DESTEK VAR

Helalleşme çıkışı tartışılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Geçmişe takılmamalıyız. Helalleşme kucaklaşma, sevgiyi egemen kılmadır" dedi. CHP Lideri helalleşme çıkışına partisinin tabanından da tam destek geldiğini söyledi.

ORTAK ÇAĞRI: BİR AN ÖNCE SEÇİME GİDELİM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i ziyaret etti. İYİ Parti genel merkezindeki ziyaretin ardından, iki genel başkan ortak açıklama yaptı. Ekonomik gidişatın iyi olmadığını belirten Kılıçdaroğlu "Net çağrımızı yapıyoruz. Ülkeyi yönetemiyorsunuz, daha fazla savurmayın. Bir an önce seçime gidelim" dedi.

HELALLEŞME SÖYLEMİ ÇOK ÖNEMLİ

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Vahap Coşkun, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme taşıdığı "helalleşme" için, "Bu Türkiye'de siyasetin yumuşaması, odaklanması gereken noktayı göstermesi açısından son derece önemli ve değerli bir çaba. Burada Kılıçdaroğlu'nu bir samimiyet testine tutmak doğru değil. Önemli olan bu helalleşme söyleminin benimsenmesi" diye konuştu.

KRİZİN İŞİ NERELERE GÖTÜRECEĞİ BELLİ OLMAZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Kütahya'da CHP Ekonomi Masası programında 'Türkiye Yönetilmiyor Savruluyor' başlıklı sunum yaptı. Faik Öztrak "Finansal sistemdeki krizin, işi nerelere götüreceği belli olmaz. Bugün ihracatçı 'İyi durumdayız' diyor ama ihracatçının durumunun da çok hızlı bir
şekilde bozulduğunu görürüz" dedi.

ÇÖZÜM PAKETLERİ AÇIKLANACAK

Milliyetin seçim bildirgesine ilişkin sorularını yanıtlayan Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, "Bildirgede demokrasi kadar, liyakat kadar, devlet yönetimi kadar eğitim kadar insan hakları kadar önemli olan bir kalkınma vizyonunu, cumhuriyetin ikinci yüzyılı beyannamemize uygun olarak tüm bileşenleriyle birlikte MYK'mız, milletvekili grubumuz ve örgütümüzle birlikte çalışıyoruz. Hiçbir meslek grubu dışarıda bırakılmadan ilerliyoruz" diye konuştu.

İBB MOBİL UYGULAMALARINI TANITTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kurum hizmetlerine cep telefonundan erişim sağlayacak "İstanbul Senin Süper Uygulaması"nı tanıttı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, projenin hazırlıklarının 2 yıla yakın sürdüğünü söyledi. Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Onursal Adıgüzel, CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu, belediye yöneticileri ve diğer davetliler katıldı.

REKABETİN DEĞİL YOKSULLAŞTIRMANIN KUR POLİTİKASI

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, ülkenin derin ve çok boyutlu bir kriz içerisinde olduğunu söyledi. Kiminle konuşsalar "ekonomide yaşanan buhranı anlattığını" belirten Böke, dövizde yaşanan çalkantının, Türk lirasında siyasi tercihlerle sebep olunan istikrarsızlığın ve değer kaybının, belki de "tek öngörülebilen ekonomi politikası olduğunu" söyledi.

AĞBABA, KİM BU MİLYONERLER

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Mart 2020'den bu yana Türkiye'deki milyoner sayısının yüzde 53 artarak 376 bin 787 kişiye çıktığını söyledi. Ağbaba, "Döviz arttıkça milyonlar yoksulluğa mahkum oluyor. Fakat milyonerler artıyor. Bunların kim olduğunu merak ediyoruz" dedi.

İÇERDEN ÇIKACAKLARA YARGIÇ KARAR VERMİYOR

CHP Sözcüsü Faik Öztrak dün Kütahya'da katıldığı toplantıda İsrailli çiftin serbest kalma şekline tepki gösterdi.

ADALET ÇIĞLIĞINA DERHAL SES VERİN

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu 2018'de eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar'ın Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti, 255'inci gününü geride bıraktı. Şenyaşar ailesinin adalet talebini Meclis Genel Kurulu'na taşıyan CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca "Aile adalet istiyor, bunu 'terör' olarak lanse ettiler. Adalet Bakanı'na, bütün hukukçulara ve vicdanlı yurttaşlara sesleniyorum: Şenyaşar ailesinin adalet çığlığına ses verin ve bir an önce adalet yerini bulsun" dedi.

TAVİZ YOK

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: "Anlaşılan Erdoğan, 50 artı 1 barajı düşürülsün ama ucube rejim kalsın istiyor. Ne yapalım? Sizi memnun etmek için barajı 30 artı 1'e mi çekelim? Yoksa 20 artı 1'e mi çekelim? Erdoğan'ın bugün 50 artı 1'den şikayet etmesinin tek bir nedeni var. Geliyor, gelmekte olanın korkusu. Erdoğan hangi çıtayı koyarsa koysun, artık o çıtayı aşamaz. Çünkü milletin gözünden de, gönlünden de düştü."

EKONOMİ BULUŞMASI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün sürpriz bir şekilde ittifak ortağı İYİ Parti Lideri Meral Akşener'i ziyaret etti. Görüşme sonunda Kılıçdaroğlu, "İYİ Parti'nin de iyi bir ekonomi kurmayı var. Bizim de iyi bir ekonomi kurmayımız var. Gidişattan duyduğumuz endişeleri karşılıklı paylaştık" dedi. Akşener de, "Bugün itibarıyla CHP ve İYİ Parti'nin ekonomi kurmayları bir araya gelip çalışacaklar" açıklamasını yaptı.

ELEKTRİĞE GÜCÜMÜZ YETMİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sebze ve meyve toptancı halinde esnafla bir araya geldi. Esnaf ile bir süre sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu'na, meyve ikramında bulunuldu. Sohbet sırasında ekonomik açıdan zor durumda olduklarını ifade eden bir esnafa, Kılıçdaroğlu, güçlüklerin üstesinden hep birlikte gelinebileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Elektriğe gücümüz yetmiyor. Perişanız." ifadelerini kullanan bir esnafa da "İnşallah düzelteceğiz." şeklinde karşılık verdi.

KILIÇDAROĞLU: EYT'LİLER ÜZERİNDE DURUYORUZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'da Meyve-Sebze Toptancı Hali'nde esnafla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu burada esnafı tek tek ziyaret ederek, sorunlarını dinledi, sebze ve meyve fiyatları hakkında bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, bir esnafın Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) sorunlarını aktarması üzerine, "EYT'liler üzerinde duruyoruz. Sıkıştırıyoruz bir an önce gelsin diye" dedi.

DHMİ'DE PARA OYUNLARI

DHMİ, Antalya Havalimanı'nın işletme hakkı ihalesini Ocak 2020'de iptal etti. İGA giremediği için iptal edildiği öne sürülen ihale için 20 ay sonra ilan yayımladı. İhaledeki "beş yıl havalimanı işletmiş olma" koşulunun "üç yıla indirildiği" iddia edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 2026'daki iş için beş yıl önce ihale açıldığını belirtti.

TAM 2 YIL 7 AY SONRA GELEN CEVAP BOŞ ÇIKTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç'un 15 Temmuz şehit ve gazileri için toplanan paralarla ilgili soru önergesine, 2 yıl 7 ay sonra cevap verdi. Cevap yazısında, Öztunç'un hiçbir sorusuna karşılık verilmedi. Toplanan para ve yardımlar yerine, kurulan vakıfta kimlerin yer aldığına ilişkin liste gönderildi.

'BORÇLA EKONOMİYİ ŞİŞİRME MODELİ'

CCHP Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki "CHP Ekonomi Masası" heyeti dün Afyonkarahisar'da Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. "Türkiye Yönetilmiyor, Savuruluyor" başlıklı sunum yapan Öztrak, "Büyüme modeli tıkandı. Devlette bir yönetim krizi yaşanıyor" dedi.

DÜNYADA YOK

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun cari açığa bakarak, faiz kararını belirleme stratejisini eleştirerek, şöyle konuştu: "Merkez Bankası ekonomi hedefini seçilmişlerle birlikte belirliyor. Çekirdek enflasyon da istediği gibi gitmeye başlayınca bu sefer de dedi ki 'Ben cari açığa bakacağım.' Cari açığa bakan, cari açıkla enflasyonu düşürmeye çalışan dünyada Merkez Bankası Başkanı yok. Bizde ilk. Dış borcumuz meydana gelen devalüasyon nedeniyle 836 milyar Türk lirası ağırlaştı.'

GELECEK EĞİTİMDE

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Atama bekleyen öğretmen varken ücretli öğretmen ile bu sorun çözülür mü?" diye sorarak, şu ifadeleri kaydetti: "MEB sorumluluklarını yerine gevremeyince vatandaşların eğitim için yapması gereken harcama artıyor. Eğitim bir haktır, parasız eğitim devletin temel görevidir; ama böyle bir ortamda eğitime erişim sorunu ortaya çıkıyor."

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI BAĞIŞLARLA YÜRÜYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, bütçeden eğitime ayrılan payı eleştirerek, "Maalesef Milli Eğitim Bakanlığı, bağışlarla yürüyen bir bakanlık haline geldi. Bağış varsa derslik yapılıyor" dedi.

TÜRKİYE İÇİN TEK ÇARE SEÇİM VE ARDINDAN GELECEK YENİ BİR YÖNETİMDİR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, TBMM'de düzenlediği basın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde "yüzde 50+1" şartı tartışmalarına ilişkin "Erdoğan, açıklaması ile tükenmişlik sendromunu ifade ediyor. Şimdi 'sistem iflas etti diyorsa istifa etmesi gerekir. OHAL döneminde suiistimalci bir anayasa değişikliği dayattılar. Şimdi ayaklarına dolandı. Bu sistemle seçime gideceğiz. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ilk turda yüzde 50+1 'in çok üzerinde bir oyla seçilecek. Türkiye için tek çare seçim ve ardından gelecek yeni bir yönetimdir" dedi.

FABRİKALAR ÖZELLEŞTİRİLİRKEN UYARDIK, OLACAĞI BUYDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile özelleştirilen fabrikalara gidip, çiftçiye, esnafa, halka özelleştirmenin yaratacağı sorunları anlattıklarını hatırlatarak, "O gün söylediklerimizin bugüne yansıması şekere yüzde 25 zam gelmesiyle ortaya çıktı. Bundan sonraki süreçte de şeker fabrikaları özelleştirildikçe vatandaş daha pahalıya ürün almak durumunda kalacak, şekere gelen yüzde 25 zamla birlikte şekerden mamul tüm ürünlerin de fiyatı artacak'" dedi.

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!