Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

CHP’DEN KISA HABERLER

CHP’DEN KISA HABERLER

Kazanımların yok edilmesine izin vermeyiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kadını koruyan kanunun siyaset pazarlığına konu edilmesine sert tepki gösterdi. Kadınlara seslenen CHP lideri "Biz baskıcı olan her şeyden arındık, demokratikleştik. Onlar en baskıcı olanı yanlarına çekti. Kadına şiddetin önlenmesi kanununa savaş açanı ittifak ortağı yaptılar. Kazanım ve özgürlüklerinizin yok edilmesine izin vermeyeceğiz' dedi.

Kılıçdaroğlu HDP'yi ziyaret edecek

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun diğer partilerin desteğini almak için başlattığı destek turları kapsamında bu hafta HDP ile görüşmesi bekleniyor. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "Kendisini bizlerle görüşmeye bekliyoruz" dedi.

CHP’de milletvekili adaylık süreci başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kararını alması ve Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında seçim kararının yayımlanmasıyla birlikte seçim tarihi kesinleşti. Bu kapsamda CHP'de milletvekili aday adaylığı başvuru süreci başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim kararını imzalamasının ardından Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında seçim kararının yayımlanmasıyla birlikte 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı ve 28'inci Milletvekilliği seçimlerinin yapılması kesinleşti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı olarak ilan edilmişti. Parti genel sekreterlikten il örgütlerine gönderilen bildiriye göre, 30 bin lira olarak belirlenen başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 ve üzeri engeli bulunanların 15 bin lira ödeyeceği kararlaştırılmasının ardından CHP'de milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu bugün başladı.

CHP'li vekil Erol İnce'ye çağrı yaptı

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, muhalefette oyların bölünmesine neden olan eski CHP'li Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem ince'nin seçimden önce Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vererek adaylıktan çekilmesini beklediklerini söyledi. Katıldığı programda İnce'nin CHP mutfağında yetişmiş bir isim olduğunu kaydeden Erol, İnce'nin CHP lehine adaylıktan çekilmesini beklediklerini dile getirdi.

Kılıçdaroğlu anketlerde 10 puan önde gidiyor

Hafta sonunda yayımlanan anketler 14 Mayıs'ta gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Millet İttifakı'nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karşısında 10 puan ileride olduğunu gösterdi. Anketlere göre ayrıca Millet İttifakı parlamento seçimlerinde de AKP'den 6 puan önde ilerliyor. İngiliz haber ajansı Reuters, "Ekonomik krizde Erdoğan en zorlu seçimi ile karşı karşıya bulunuyor. Depremzedeler de AKP'ye olan sadakatlarını sorguluyorlar" yorumunu yaptı.

'Vatandaş kötü yönetime sandıkta dersini verecek'

AKP iktidarının dilini 'kutuplaştırıcı' olarak tarif eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Kötü yönetim, iletişimsizlik dili ve ayrıştırın politikaları milletimiz sandıkta vereceği kararla ortadan kaldıracak" dedi.

Soylu terlik, çay, şeker istedi muhalefet 118 milyarı sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba "Peki, depremden sonra toplanan onca yardım parasına ne oldu. Hani vatandaşlarımızın hiç bir sıkıntısı yoktu" ifadelerini kullanırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Baş Danışmanı Nuşirevan Elçi, bağış kampanyasında toplanan 115 milyar liranın akıbetini sordu.

'Terör uzantılarıyla kol kolalar'

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısı sonrasında gündeme ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın depremle ilgili helallik istemesini eleştiren Öztrak, "Zamanında almadığınız tedbirler yüzünden 48 bin 448 vatandaşımızı yitirdik. Şimdi istifa etmeden nasıl helalleşeceksiniz Sayın Erdoğan?" dedi.

CHP'li Öztunç’tan Özhaseki’ye tepki

Deprem bölgesindeki incelemeleri sırasında CHP'li belediyeleri kastederek, "100 kişi geliyorlar, 50'si kameraman. Ben Kahramanmaraş'ta Ankara Büyükşehir Belediyesini görmedim" diyen AKP'li Mehmet Özhaseki'ye CHP'den tepki geldi. ABB Başkanı Mansur Yavaş, bin 998 araç ve 5 bin 500 personel ile bölgedeki çalışmalarını aralıksız olarak sürdürdüğünü belirterek "Biz o polemiklere girmeyiz" yanıtını verdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise Özhaseki'ye şöyle seslendi: "Git çadırkentlere bak bakalım kim yapmış oradaki su, kanalizasyon işlerini. Ama, sende vicdan yok, sen vicdansızsın. Sen, siyasetten dolayı kalbini karartmış birisisin."

Cumhur İttifakının milletimize cevaplandıracağı bir soru bu

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, AKP'nin HÛDA PAR'la yaptığı seçim ittifakına "Ne Mutlu Türküm Diyene kaldırılsın diyen bir partinin Cumhur İttifakı'yla birlikte hareket etmesi en başta bu ittifakın üyelerinin milletimize cevaplandıracağı bir sorudur" sözleriyle tepki gösterdi. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun hem belediye başkanı hem de cumhurbaşkanı yardımcısı olmayacaklarını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu'nun sözleri sorulan Zorlu "Bunlar çözülmeyecek noktalar değil. Önemli olan milletimize sunduğumuz irademizdir. Genel başkanımızın önerisi ve Millet İttifakı'nın mutabakatıyla varılmış bir karar bu. İki belediye başkanımızın böyle bir göreve sunulması hem Millet İttifakı'na hem de umudumuza güç katmıştır" diye konuştu.

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI