Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

CUMHURİYETİN AYDINLIĞINDA İZ BIRAKANLAR UNUTULMAZ

 CUMHURİYETİN AYDINLIĞINDA İZ BIRAKANLAR UNUTULMAZ

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DENİZLİ MİLLETVEKİLİ GÜLİZAR BİÇER KARACA’DAN ADALET VE DEMOKRASİ HAFTASINDA ÇETELERE, KARANLIK ÇIKAR ODAKLARINA, KATİLLERE VE AZMETTİRİCİLERİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ MESAJI

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca,katledilen Uğur Mumcu ve aydınlar anısına UMAG tarafından bu yılki teması “Yeniden Cumhuriyet” olarak belirlenen Adalet ve Demokrasi Haftası’nda Uğur Mumcu, Muammer Aksoy ve katledilen aydınlarımızı saygı ve özlemle anacaklarını belirterek demokrasi ve cumhuriyet için verdikleri mücadelenin sahipsiz kalmayacağını ifade etti:

UĞURLAR ÖLMEZ

Uğur Mumcu’nun çok sevdiği Ankara’da bir sabah bombalı saldırı ile aramızdan koparılışının, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en karanlık suikastlardan birinin 30. yıldönümündeyiz. Haberleri, araştırmaları, yazıları ve ülkeye katkıları tartışmasız olan Uğur Mumcular ölmez. Hayatı boyunca ilkeli duruşundan ve cesur tutumundan, Atatürk sevdasıyla Cumhuriyet bağlılığından ödün vermemiş olan, hala bugünümüzü ve geleceğimizi aydınlatan araştırmacı gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun ve katledilen aydınlarımızın anısı daima bizimle olacak.

KORKAK İKTİDARIN KUTUPLAŞTIRMA SİYASETİNE YENİK DÜŞMEYECEĞİZ Onurlu gazetecilerin, katledilen aydınlarımızın yolundan ilerleyerek ülkemizde halkın haber alma hakkına erişmesinden, gerçeklerin aydınlatılmasından, demokrasi hak ve özgürlüklerden korkan bir iktidarın sadece gazeteci ve aydınları değil toplumun gerçekleri peşinde giden her bir yurttaşını düşmanlaştırma, ülkeyi kutuplaştırma siyasetinin yarattığı bu iklimde her Ocak ayında biraz daha üşüyoruz.

ÇIKAR ODAKLARINA TESLİM OLMAYACAĞIZ

Metin Göktepe, Hrant Dink, Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Abdi İpekçi… Ve daha niceleri… Ocak ayındasuikastlerle, bombalı saldırılarla yaşam hakkı elinden alınan nice aydınımızın katledilmesinin üstünden geçen onlarca yıla rağmen, gerçeklerin açığa çıkmaması için sümenaltı edilen dosyalara, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmamasından medet uman çıkar odaklarına teslim olmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

KATİLLERİ VE AZMETTİRİCİLERİNİN CEZASIZ BIRAKILMASINA RAZI OLMAYACAĞIZ

Gerçeklerin peşinde, laik Cumhuriyetin kazanımlarının bilinciyle araştıran, soran, sorgulayan, üreten, karanlık güçlerce katledilen bu ülkenin aydınlarının katilleri ve azmettiricilerinin cezasız bırakılmasına razı olmayacağız. Yas tutarak değil, fikirlerine sahip çıkarak katledilen aydınlarımızınunutulmadığını, fikirlerini hala yaşattığımızıhaykırıyoruz. Tahammülsüzlüğün, farklılıkları yok saymanın, dogmatik düşüncelerin, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunan cehaletin meşrulaştırılmasına karşı çıkıyoruz.

30 YIL ÖNCE KATLEDİLDİĞİ SOKAKTA ANMA

 UMAG öncülüğünde gazeteci yazar Uğur Mumcu ve katledilen aydınlar anısına düzenlenen Adalet ve Demokrasi Haftası, 24 Ocak’ta 30 yıl önce katledilen araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu anması ile başlayıp 31 Ocak’ta 33 yıl önce öldürülen siyasetçi ve hukukçu Prof. Dr. Muammer Aksoy’un anması ile son buluyor.  Ailesi, sevenleri ve biz dostları olarak, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Uğur Mumcu Anıtı’nda anma törenine katılarakUğur Mumcu’yu 30 yıl önce katledildiği yerde karanfiller ve mumlar ile anıyoruz. Uğur Mumcuların, Muammer Aksoyların aydınlattığı yolda yürüyor; demokrasi şehitlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Unutmadık, unutturmuyoruz.
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI