Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

TARIMSAL ÜRETİM GİRDİ MALİYETLERİ HIZLA YÜKSELİYOR, ÇİFTÇİ BATAKTA!

TARIMSAL ÜRETİM GİRDİ MALİYETLERİ HIZLA YÜKSELİYOR, ÇİFTÇİ BATAKTA!

İktidar etiket teftişiyle göz boyarken, Tarımsal üretimde kullanılan girdilerdeki fiyat artışları yıllık yüzde 28,74 düzeyine ulaştı! İktidar, fahiş fiyatla mücadele diyerek marketlerde etiket teftişleri yaparken, Tarım Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE) Ağustos 2021 rakamları, tarımsal üretimde kullanılan girdilerdeki fiyat artışlarının yıllık yüzde 28,74 düzeyine ulaştığını gösterdi. Bu rakamlarla halkın ucuz gıdaya erişmesi zor görünüyor!

TÜİK’in geçen hafta açıkladığı Ağustos 2021 Tarım-GFE verilerine göre, tarımda kullanılan girdilerin fiyatlarında, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,93, bir önceki yılın aralık ayına göre (8 aylık) yüzde 15,50, bir önceki yılın aynı ayına göre (yıllık) yüzde 28,74 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 20,77 artış gerçekleşti. Tarım-GFE ana gruplarında bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 0,28, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 1,03 artış gerçekleşirken, yıllık olarak bu kalemlerdeki artış sırasıyla tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 25,29, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 29,32 oranında oldu.

Tarım-GFE’de yıllık en fazla artış yüzde 66,71 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda olurken, en fazla artış yaşanan diğer alt gruplar ise yüzde 45,67 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) ve yüzde 44,57 ile bina bakım masrafları oldu. Buna karşılık, tohumda yıllık yüzde 9,87, tohum ve dikim materyallerinde yüzde 11,81, tarımsal ilaçlar ve veteriner harcamalarında ise yıllık yüzde 16,62 artış yaşandı.

− Tarım-GFE’de ortaya çıkan bu rakamlar, iktidarın etiket denetimleriyle göz boyamaya, göstermelik icraat yapmaya çalıştığını, sorunun temelindeki gerçeklerden bihaber olduğunu gösteriyor.

− Yıllık TÜFE’nin yüzde 19,6 olduğu anımsandığında Tarım-GFE’deki yıllık artışın bunun yaklaşık 10 puan üzerinde olması üretici maliyetlerinin tam olarak market ve pazarlardaki gıda etiketlerine yansımadığını gösteriyor.

− Buna rağmen gıda enflasyonunun TÜFE’de yıllık yüzde 30 olması, önümüzdeki süreçte Tarım-GFE artışlarının tüketici fiyatlarına yansıtılmasıyla gıda enflasyonunun yüzde 40-50 düzeyine ulaşacağını işaret ediyor!

Böyle bir tabloda halkın ucuz gıdaya erişmesi, sağlıklı ve düzgün beslenmesi, üreticinin üretim yapabilmesi giderek zorlaşıyor. Önümüzdeki günlerde market ve pazarlarda çok daha fahiş gıda fiyat etiketleriyle karşı karşıya kalacağımız apaçık görünüyor!
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!