Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

YERLİ ÇİFTÇİ DESTEK İSTİYOR KÖSTEK GÖRÜYOR

YERLİ ÇİFTÇİ DESTEK İSTİYOR KÖSTEK GÖRÜYOR

Dünya doğalgaz piyasasında yaşanan olağanüstü fiyat artışları, başta amonyak olmak üzere tarımsal gübre ve ilaç üretimine ağır darbe vurdu! Dünya doğalgaz piyasasında yaşanan olağanüstü fiyat artışları amonyağın da ana hammaddesi olan doğalgaza endeksli olarak tarımsal gübre ve ilaç üretimine ağır darbe vurdu. Doğalgaz piyasasındaki durum nedeniyle amonyak ve gübre üreticileri üretimi düşürmeye ya da durdurmaya yöneliyor. Yılın bitimine 3 ay kala hâlâ açıklanmayan tarımsal üretim destekleri çiftçiyi kayırmak mıdır batırmak mıdır?

Tarım ve Orman Bakanı hâlâ üreticiye verilecek 2021 desteklerini açıklamadı. Üretici hasadını yaptı, ürününü sattı, zarar etti, yeni sezon üretim için ne ekeceğine karar verecek ancak ortada desteklerin olacağına ilişkin fiyat ve ürün bazında bir açıklama yok. 2021 bütçesinde bir önceki yılla aynı düzeyde tutulan tarımsal destek ödemeleri yükselen enflasyona rağmen artırılmaz iken şimdi 2022 bütçesinden yapılacak 2021 destek ödemeleri hâlâ belirsiz. Türkiye’de en çok kayrılan kesimin çiftçi olduğunu, üreticinin zarar ettiği bir ürün olmadığını savunan Tarım ve Orman Bakanı 1,5 yıldır devam eden COVID19 sürecinde yardım veya destek için herhangi bir paket açıklanmayan tek kesimin çiftçi ve üretici olduğundan da habersiz.

Artık bıçak kemiğe dayanınca sadece çiftçinin Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını faiziyle olmak kaydıyla 6 ay erteleyen iktidar bunun dışında bir hibe ya da destek paketi açıklamadı. Destekleme politikasındaki en büyük yanlış uygulama, üreticiye yapılacak destekleme ödemelerinin bir önceki yıl bütçesine konulması ve ertesi yıl ödenmesidir. Bu sürede çiftçi, üretici kendi olanaklarıyla ekip, üretip, hasat yaptıktan sonra açıklanacak destekleme tutarlarını beklemeye başlamaktadır. Yılda 3 milyon tonun üzerinde tohumluk kullanılan Türkiye’de 5 bin ton tohum için yüzde 75 hibe desteği veren iktidar, bunun yüzde 25’ini yine üreticiden aldı.

Üreticiye verilen buğday, arpa, çavdar ve diğer hububat taban fiyatlarının çok üzerinde fiyatlarla art arda yüzbinlerce tonluk ithalat ihaleleri açan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kullandığı slogandaki gibi ‘çiftçinin kara gün dostu’ değil, ithalatçının, yabancı üreticinin dostu oldu. TMO geçtiğimiz hafta yaptığı duyuru ile 8 Ekim’de 310 bin ton daha arpa ithalatı için ihale açtı.

Dünyada doğalgaz fiyatlarında yaşanan olağanüstü artış, aynı zamanda tarımsal gübrelerin ana hammaddesi ve girdisi olan amonyak üretimini ve fiyatlarını da olumsuz etkiledi. Bu mudur üreticiyi, çiftçiyi en çok kayrılan kesim ilan etmek? Bu mudur üreticinin zarar ettiği bir ürün olmadığını savunarak herkesin aklıyla alay etmek?
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!