Didim Özgürses Gazetesi | Bağımsız Günlük Siyasi Gazete

Arşiv

firma-ekle

İstatistikler

  • 455231Toplam ziyaretçi:
  • 215Bugün kü ziyaretçiler:
  • 670Dünkü ziyaretçiler:
  • 4Online olan ziyatçiler:

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

14

13-10-130x13012-2-3-130x13012-1-5-130x130Didim’de 2. Thales Günleri Etkinliği yapıldı…

Didim, Milet, Thales adlarının birlikte anıldığı 2. Thales Günleri etkinlikleri büyük bir katılımla Antik Milet kentinin tarihi amfi tiyatrosunda gerçekleştirildi…

  1. Thales Günleri etkinliği; Müzik ve felsefenin içiçeliğiyle gerçekleştirildi. Bu içiçeliği

Emrehan Halıcı; Felsefe anlama-anlamaya-, Müzik ise anlatıma dayanır şekliyle yorumlayarak ikisi arasındaki ilişkiye felsefi bir yorum getirdi. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1453 kaçak göçmeni Didim Sahil güvenlik ekipleri kurtardı.

Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Aydın’ın Didim ilçesi açıklarında yasa dışı yollardanYunanistan’a geçmeye çalışan aralarında çok sayıda küçük Çocukların da bulunduğu 53 kaçağı yakaladı.Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, dün sabah Didim Fener koyu açıklarında sahil güvenlik görevi icra eden Sahil Güvenlik Botu, Yunan adalarına geçmeye çalışan tekneye müdahale etti.
Tekne içindeki 2’si Afganistan, 44’ü Pakistan, 7’si Suriye uyruklu 53 göçmen kurtarılarak Didim Limanı’na götürüldü.

HABER:BAHRİ AŞIK

 

9 (1)TBMM Araştırma Komisyonu’nun FETÖ raporunu hayretler içinde okuyorum.

Hayretimin nedeni, Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davaları ile bu süreçte işlenen cinayetler, örneğin Hrant Dink’in öldürülmesi, Malatya misyoner cinayeti başta olmak üzere birçok olayın Fethullah Gülen ile ilişkilendirilmesidir.

Bunda hayret edilecek ne var sorusunu duyar gibiyim?
Hayretimin nedeni, bu olayların sorumluluğunun tümüyle FETÖ’ye yüklenmesidir.
Yoksa 2010 yılından beri kitaplarımda, yazılarımda bu kumpasların ve cinayetlerin sorumlusunun FETÖ olduğunu belirtiyorum zaten.
Elbette bu olaylarda Gülen örgütünün vebali çok fazladır. ABD güdümünde komploları hazırlamış ve çok sayıda masum insanı yıllarca hapishanelerde çürütmüş, haysiyet cellatlığı yapmış, nice kişinin ölümüne neden olmuş, ocakları söndürmüştür.
Bütün bunların vebali en az darbe girişimi kadar ağırdır. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1Eskiden bizim köyde Ramazanlar, eski İstanbullu yazarların anlattığı Ramazanlardan çok farklıydı.

Ramazanla ilgili olarak aklımda en çok yer eden, davulcunun mahallede ev ev gece köylüyü sahura kaldıran davul sesidir. Davul sesini köyün başka mahalleri de duyardı. Başka köylerde davul çalındığını duymadım. Bu uygulama herhalde 1920 veya 30’larda Fatsa medresesinde ders veren Hamit Hoca tarafından köye getirilmiş.

Davulcu sokağa çıktığı zaman davulun o tatlı sesi zaten duyulurdu ama davulcu her evin kapısına dayanır, evin kadınına seslenerek o ışık yakıncaya kadar ayrılmazdı. Sahur vakti biterken de davula trampet gibi vurarak yemeğin artık bırakılması gerektiğini hatırlatırdı. İftar vaktinin geldiğini de komşulardan bu işle görevli birinin attığı silah sesi haber verirdi. Davulcu bayram günü davulunu boynuna asar ev ev gezerek bahşiş toplardı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

14Karşıyaka Belediyesi; sosyal demokrat belediyeler arasında bilgi paylaşımını güçlendirmek, sosyal medyada etkili olabilmek ve yaşanan sorunlara ortak çözüm üretmek için kurulan Sosyal Belediyeler Ağı’nın 4’üncü Sosyal Medya Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 50 belediyeden, 100 sosyal medya uzmanının katıldığı çalıştay üç gün sürdü. Akademik buluşmanın açılışına CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, İzmir Milletvekili Özcan Purçu ve Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da katıldı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

13Aydın Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezleri öğrencileri arasında “Masa Tenisi Turnuvası” gerçekleştirildi.

Yüksel Yalova Çocuk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen turnuvaya 200 öğrenci katıldı. Öğrenciler dereceye girebilmek için kıyasıya yarıştılar.  Her oyun sonrasında kazanan öğrenci büyük sevinç yaşarken, turnuvayı izleyen veliler de büyük heyecan yaşadı. Turnuva sonunda 2. kademede Barış Demiröz, 1.kademede Soykan Yavuz şampiyon oldu. Masa tenisinde ter döken öğrenciler daha sonra çeşitli oyunlarla stres attılar.

Dereceye giren öğrenciler değişik hediyelerle ödüllendirilirken, veliler ve öğrenciler  Kültür Merkezlerini Aydın’a kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na çok teşekkür ettiler.

 

12Aydın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Çocuk Atölyesi 11-14 yaş grubunun hazırlamış olduğu, eğitmenliğini Özlem Çolak’ın yaptığı Turgut Özakman’ın “Ah Şu Gençler” adlı  oyununu  gösterimine sunuldu.

Şükran-Güngör –Yıldız Kenter Kültür Merkezi ve Tiyatro Salonunda gerçekleşen, gençlik sorunlarını irdeleyen müzikal bir oyun olan “Ah Şu Gençler”  yoğun ilgi gördü.

Aydın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu çocuk ve genç atölyesi ekim ayından itibaren 2017-1018 eğitim döneminde çalışmalarına devam edecek.

11Aydın Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayında 30 gün boyunca 17 ilçe ve çeşitli mahallelerde toplam 469 noktada iftar sofraları kuracak. Büyükşehir Belediyesi ramazanda her gece Atatürk Kent Meydanı ve farklı iftar noktalarında ramazana uygun etkinlikler düzenleyecek.

Aydın’ın dört bir tarafında vatandaşların Ramazan heyecanına ortak olacaklarını söyleyen Başkan Çerçioğlu, “Ramazan ayı boyunca 17 ilçemiz ve mahalleye dönen 36 beldemiz ve çeşitli mahallelerimizde 469 noktada iftar sofraları kuracağız. Atatürk Kent Meydanı’nda ve farklı iftar noktalarında her akşam Ramazan ayının ruhuna uygun etkinliklerimiz olacak. Herkese bu etkinliklerimizi bekliyoruz” dedi.

99OHAL kalkacak mı sorusuna son günlerde verilen yanıtın başında bu geliyor. AKP Genel Başkanı’nın bu soruya verdiği yanıt ise “neyiniz eksik”.”Kalkmayacak!” oldu.

Sonrasında AKP’nin tüm sözcülerinin dilinde bu var.

Eğer gerçekten böyle düşünüyorlarsa bu uygulanan yöntemin “olağanüstü hal” biçiminden çıkarılması gerekiyor.

Zeybekçi de dün eklendi.”OHAL ne ile çelişiyor ki?”

Anlayamadığım gerçekten o zaman neden bunun adı “olağanüstü hal.”

Öyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ki,bu durum demokrasi içinde bir durumdur.Olağan bir durumdur.Demokrasi böyle gelişir.

Dönemimde OHAL’i kaldırmakla neden övündünüz  ki o zaman?

Peki ülke bu duruma gelirken siz nerelerdeydiniz?

İktidara yeni mi geldiniz? HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

1Dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan İslam Dünyasında milyonlarca Müslüman, yeni bir Ramazana girdi. Teorideki yerine göre imsak vaktinde güneşin batışına kadar bir şey yiyip içmeyenler, nefislerini terbiye edecekler, kötülüklerden daha bir sakınacaklar ve böylece Allah’a karşı borçlarını da yerine getirmiş olacaklar.

İslam’ın beş şartından biri olmakla birlikte oruç tutma kavramı İslam’ın bir icadı değildir. İslam’dan önce gelmiş dinlerde aynı sürede ve aynı biçimde olmasa da oruç tutulduğunu biliyoruz. Oruç’un tarihsel kökenleri hakkında araştırma yapanlar, onun hangi ihtiyaçtan kaynaklandığını kaldığını belirtmiş olmalılar. Toplumsal ve insanî bir ihtiyacı karşılamayan hiçbir kurum bu kadar uzun süre yaşamazdı. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

15Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ülkemizde gerçekleştirilen şehirlerarası tarifeli yolcu taşımacılığının yanı sıra tarifesiz yolcu taşımacılığı olarak tabir edilen ve bireysel veya sivil toplum örgütleri, dernekler, okul idareleri, tur şirketleri tarafından gerçekleştirilen gezi, tur, sportif faaliyetlere yönelik taşımacılıkta önemli bir artış meydana gelmiştir. HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Bu alana Reklam Verebilirsiniz DİDİM ÖZGÜRSES GAZETESİ Telefon: 0 533 591 72 59

KIYIDA YAŞAM DERGİMİZ

kiyidayasamdergi

Çizerimiz

Mehmet TEVLİM

Köşe Yazarlarımız

Erdoğan ŞAHİN

Kaya ÇETİN

Cengiz KOÇ

Mustafa ÖGE

Bülent ELDEN

Aydın KÜÇÜKAL

Zeki SARIHAN

Doğan GÜNEŞ

Yunus LENGERANLI

Özgür YAVUZYILMAZ

PROF. DR. AYDIN FINDIKÇI

Murat KAFADAROĞLU
Adnan GÜRKAN
Zeynep KULAKÇI
Şükrü KUNDAKÇI
Haydar PINARBAŞI
Hüseyin ÖZALP