Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

BİLLUR KALKAVAN

BİLLUR KALKAVAN

       Rize eşrafından Nazım ve  İsmet Nuyan Kalkavan’ın kızları olan Billur Kalkavan, 1962 – 2022 yılları arasına sığdırdığı 60 yıllık yaşamında ülkemizin sıra dışı kadınları arasına yerleşmiştir.

     Geçmişi, annesi tarafından Osmanlı hanedanından Sultan Abdülmecit’e dayanmaktadır. Bir erkek  kardeşi olan Kalkavan, yedi yaşında “Ayrı Dünyalar” adlı sinema filminde oynadı, bir çok tiyatroda ve televizyon dizisinde rol alan sanatçı, Güneş gazetesinde sekreter olarak çalıştı.

    1980 yıllarında  tiyatro oyunlarında izledik onu.  2000 yılında ''Marion ile Muhammed" adlı tiyatro oyununda oynadı. 'Konuşmazsak Çatlarım' adlı programı Türk Max’ta sundu. 2012 yılında HTV kanalında haftanın 5 günü  program yaptı. 2012 yılında TV8'de yayınlanan  ve  çekimleri Kenya'da  yapılan “Trophy Türk” adlı yarışma programına katıldı.
    Kartal Tibet’in yönettiği   “Sultan” Filminde Türkan Şoray  ile oynadı. Kaynanalar,  Aşık Oldum, Mavi Sürgün,  Sonradan Görmeler, Gece Otostopçusu, Tatlı Kaçıklar , Eyvah Kızım Büyüdü,  Reyting Hamdi ve Patron Kim ?  Dizilerinden sonra 2014 yılında Şenay rolünü canlandırdığı   “Çarşı Pazar” filminde oynadı...

      Ihlamurlar Altında dizisinin setinde karşılaştığım Billur Kalkavan’a yetmişli yıllardan çekim arasında oyuncularla fotoğraf çektirme alışkanlığımdan cesaret alıp “Fotoğraf çekilebilir miyiz?” diyerek yanına yaklaştığımda kaşlarını çatarak beni, “Hayır! Kimseyle fotoğraf çektirmiyorum. Sonra paparazzilerle uğraşmaktan gına geldim!” sözleri ile azarlayınca, utandığımı görünce, “Şaka şaka, gel.” deyip, elini omzuma atmış, diğer figüran arkadaşım da bu samimi pozu fotoğraflamıştı.

     Bir Didim sever olarak,  biriktirdiğim arşivimde, renkli , ilginç  broşür çıktı. Umarım anımsayanlar çıkacaktır. (En azından adı geçenler!)  “DUMAF”.  Açılımı; DİDİM 1. ULUSLARARADI MİLETAPOLLON BİLİM, BİLİCİLİK FESTİVALİ… Hani yönetimde süreklilik esastır diye bir ilke vardır.  Ne yazık ki her gelen yeni yönetim, bir öncekilerin Yaptıkların daha ileriye götürmek yerine onları unutturmak çabasını sarf etmekte olduğunu gözlemledik bunca yıl.  Bu  festivali  hazırlayanlar da o günlere kadar geleneksel  hale gelmiş ve üç kez  düzenlenmiş  1 EYLÜL   DİDİM  ULUSLARASI BARIŞ  festivalini kutlamaktan vaz geçmişlerdi. 

    28-29-30 Temmuz 2000 tarihine sığdırdıkları etkinlik;  Atamızın, “ EN İYİ BİREYLER AİT OLDUKLARI TOPLUMU DÜŞÜNEN, VE MUTLULUĞUNUN KORUNMASINA YAŞAMINI ADAYAN İNSANLARDIR.”   Sözü ilke edinilerek, Didim Kaymakamı Abdurrahman Koçoğlu başkanlığında, Belediye Başkanı  Ünal Boztürk, Akköy Belediye Başkanı Yılmaz Öz, Akbük Belediye başkanı İbrahim Şam, Rotay Kulüp  Eski Başkanı Doğan Ersoy, Serbest Muh. ve Müşavirler Oda Başkanı, Ahmet Karaoğlu, Milet Müzesi Müdürü Semih Tulay,   Didim Esnaf sanatkarlar Odası Başkanı Yaşar Pektaşoğlu, Didim Turizm Derneği Başkanı Adnan Aydoğan, Didim Ticaret Odası Başkanı Hilmi Erbaş,  Didim Şoförler Odası Başkanı Tarık Uygun  DUMAF  yürütme kurulunu oluşturmuşlar.                                                                                                                                                             Didim Kent Belleği’ne  not düşüyorum ;  DUMAF etkinliğinin sunuculuğu BİLLUR KALKAVAN tarafından yapılmıştır. Elimdeki broşüre göre. Ve Billur Kalkavan‘ın da Didim Kent belleğinde bir yeri vardır. Bilin istedim…  

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI