Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

DİDİM’DE İZ BIRAKANLAR

DİDİM’DE İZ BIRAKANLAR

-Nesrin Öğretmen-

            “Haziran’da ölmek zor” der, bir şiirinde Hasan Hüseyin Korkmazgil. 28 Haziran 2009’da yitirdik Nesrin Erdener öğretmeni. Didim Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nde eğitim gören oğlumun öğretmeniydi. Veli toplantılarının birinde tanışmıştık.

            Lise’deki görevinden sonra, Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi olarak atandı.                    Didim Barış Şenliklerinde aktif görevler almıştık, ikimiz de.   O, genellikle sunuculuk yapıyordu. 

           Okul Aile Birliği yönetiminde olduğum günlerde, bu güzel insanla yolumuz sık sık kesişiyordu. Aynı gazetede köşelerimiz vardı, o daha çok gastronomi üzerine yazılar yazıyordu. İtiraf etmeliyim ki onun aydınlatıcı sohbetlerine kadar  GDO’lu  tohumlarla ilgili ayrıntılı  bilgiye sahip değildim. Çay, kahve sohbetlerinde;  “Genetiği değiştirilmiş tohumlar, birçok ülkede yasaklanırken ülkemizde yasağı kaldırılmakla kalmadı, üretimi ve dağıtımı yasal güvenceyle desteklendi.” diyordu.  Çiftçilerimiz, sür git ürettikleri tohumun sahibi iken, tohumun patenti çok uluslu şirketlerin eline geçmiş olacak böylece ülkemizdeki 13 bin çeşit bitki patentleşecek, köylümüz patentsiz ürün kullanamayacak. Yerli tohum kullanan çiftçimiz, desteklemelerden yararlanamayacak. Kısa sürede ülke GDO’lu gıdalarla baş başa kalacak,  bu da ülkedeki kanser vakalarını çoğaltacaktır.” diyordu.  İki kız çocuğuna hem annelik , hem de babalık yapıyordu Nesrin öğretmen. 1963 yılında doğmuştu, 2009 yılına kadar süren kısacık yaşamına  ne hayaller, ne acılar sığdırmıştı kim bilir.

             Sağlıklı beslenmenin yaşamı uzattığından söz ederdi yazılarında. Bir sohbet sırasında büyük bir bahçede organik kır lokantası açma hayalinden bahsetmişti.  Bu hayalini de gerçekleştiremeden yaşama veda etti ne yazık ki.

              Kansere yakalanmıştı. Hastalığı çok uzun sürmedi.  Aramızdan ayrıldığında sevenleri,  öğretmen arkadaşları, özellikle öğrencileri;  “Bizleri eğiten, aydınlatan, yemek yapmayı öğreten değerli Nesrin öğretmenim. Mekanın cennet olsun. Sen daima kalbimizde yaşayacaksın.”  Sözlerini sosyal medyada paylaşarak sonsuzluğa uğurladılar.

          Didim’den bir Nesrin Öğretmen geldi geçti, hem de iz bırakarak. Yıldızlar yoldaşı olsun.

ALİ GENÇLİ

 

        
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI