Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

DİDİM GÜNLÜKLERİ (3) ROMAN HAVASI

DİDİM GÜNLÜKLERİ (3) ROMAN HAVASI

        Bugün 8 Nisan Dünya Romanlar Günü. Londra’da  8 Nisan 1971’de ilk kez Romanların sorunlarını görüşmek üzere ilk “Romanlar Kongresi” toplandı. Daha sonra, 1990 Yılında Polonya’da toplanan Dördüncü Dünya Roman Kongresinde alınan kararla her yıl 8 Nisan’da Uluslararası Romanlar Günü olarak kutlanma kararı alınmıştır. Roman Kültürünün kutlandığı ve Roman’ların karşılaştığı sorunlara karşı farkındalığın arttırılmasının amaçlandığı bir gündür 8 Nisan Uluslararası Romanlar Günü. Son yıllarda ülkemizde 8 Nisan’da başlayan hafta boyunca kutlamalar sürdürülmekte ve Romanlar Haftası olarak değerlendirilmektedir. Bu etkinlikler ülkemizde yaşayan 5 Milyondan fazla roman vatandaşlarımız tarafında geleneksel olarak sürdürülmektedir. Romanlar Günü’nün  resmi olması için İlk Roman Milletvekili Özcan Purçu tarafından 4 Nisan 2018’de  Meclis’e sunulan yasa tasarısı AKP oylarıyla reddedilmişti.Geçtiğimiz yılın ortalarında ise Romanlar bir araya gelerek “GÜZEL PARTİ” adıyla kendi partilerini kurdular. Türkiye Romanları adına güzel bir gelişme.

     İkinci Dünya Savaşı’nda 200 binden fazla Roman Naziler tarafından katledildi.                                          Mübadelede (1924 ) Didim’e 23 Roman aile gelmiş  ve diğer mübadillerle kaynaşarak ilçenin çekirdek nüfusunu oluşturmuştur.

    Didim Kent Konseyi Genel Sekreteri olarak bir çalışma yapmış ve bir  yazı kaleme almıştım. İşte o günkü yazımı Dünya Roman Günü’nde sizlerle paylaşıyorum.

    ROMAN HAVASI … Onlar kimi allı beyazlı, kimi pembeli siyahlı rengarenk. Didim'in renkleri onlar. Romanlar, ille de kırmızı giyerler, cümbüşü severler. Kendileriyle her zaman barışıktırlar günü birlik yaşarlar. Zaman zaman kavgaları bile gülümsetir insanı. Öfkeleri çabuk geçer kin tutmazlar. Birkaç kez oldu, Roman dansları ekibinin gösterilerini zevkle izliyoruz.  Kıpır kıpır, yaşama sevinci veriyor insana. Pırıl pırıl çocuklar, öğreticilerinin kotardıkları etkinliklerle izleyicilerinin gönüllerinde taht kurdular. Bu gösterileri izlemeyenler varsa büyük kayıp. Bu yazıyı yazarken ben 23 Mart’tı Didim'in 85’inci doğum günü, yani dünya Didimliler Günüydü.   Siz biz, Didimliyiz hepimiz.   Didim'in renkleri yelpazesinde önemli bir yeri olan Romanlar geçen yıl kurdukları derneklerinde bir araya geldiler. Birlikteliği oluştururken hedefledikleri çalışmaları da birer birer yaşama geçiriyorlar.  Dernek olağan genel kurulunda Kurulunu da geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdi, tek listeyle girilen seçimde dernek eski başkanı Metin Çakır Güven tazelemişti. Seçimden sonra yaptığı açıklamalarda ilçemizde 1000’e yakın Roman vatandaş yaşadığını belirten Çakır, ilk kuruluşumuzda 15 üye ile yola çıktık, şu anda 60 üyemiz var. Bu sayının daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Ancak vatandaşlarımız toplumsal önyargılardan çekindikleri için, derneğe ilgisiz kalıyor, üye olmuyorlar. Derneği açtığımız için, bizi rezil ettiniz diyen bazı büyüklerimiz bile var. Oysa çekilecek hiçbir şey yok. Bizler de muhacirlerle birlikte mübadele döneminde geldik” açıklamalarını yapmıştı.

     Metin Çakır'la Didim'e ilk geldiğim günlerde tanışmıştık. Belediye Kültür Gönüllüsü olarak çalıştığım günlerde Kırmızı Mahalle adlı bir dosya hazırlamıştım. Ön çalışmaları tamamlanan dosya uygulanma olanağı bulamamıştı. Bu arada mahalledeki bahçeli evler de  yerini apartmanlara bırakmıştı. Bu arada kırmızı mahalleden birçok dostum oldu. Dernek çalışmaları sürecinde de yapılanları izledim. Geçtiğimiz günlerde yapılan davet ile Başkan Çakır’la bazı görüşlerimi paylaşma fırsatı buldum. Önümüzdeki günlerde bir dizi çalışma planlıyoruz 8 Nisan Dünya Romanlar Günü'nde Didim'de bir program gerçekleştirmek istiyoruz  dernek önderliğinde. *Mahallenin sosyal ve ekonomik yaşam düzeyini yükselmesine de katkı sağlayacak olan; mahalle kadınlarının ürettikleri çeyiz, oya ve el işlerinin sergileyip, satabilecekleri oya pazarı düzenlenmesi için girişimlerde bulunmak, *Gençlere eğitim desteği meslek kursları ile yaşama hazırlanmasının programlanması, *Yeteneği olan ve dileyen gençlerden müzik çalgı grupları oluşturma çalışması, en kısa zamanda mahalleden yetişmiş gençlerden oluşan Didim Belediye Bandosunun kurulma çalışmaları, *Kentin üç merkezi alanına, Beşer sandıktan oluşan 3 adet lostra salonu kurarak, işe ihtiyacı olan 15 aileye gelir kapısı açmak, *Seçilecek uygun bir sokağa her türlü kullanılmış eşyanın satılacağı Nostalji Pazarı ile yine iş olanaklarını genişletmek,* Bahçeli evlerde oturan aileler için seracılık ve çiçekçilik yapma imkanı sağlanması çalışmaları, *Bazı istekli ailelerin turistik fayton işletmeciliği için, uygun koşulların araştırılması, *Kakava şenlikleri organizasyonuyla kentin  kültür yaşamına bir yenilik getirme çalışmalarını başlatmak... (Mart 2010)

ALİ GENÇLİ

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!