Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN SORU

GÜNDEMDEN DÜŞMEYEN SORU

Cumhuriyet düşmanları takıyyeyi ortadan kaldırıp bütün cephelerde saldırıya geçtiler. Karanlıklar, yaşamın bütün alanlarına yayılıyor. Medya teslim alındı, TSK çökertildi, Üniversite susturuldu, Cumhuriyet okulları tasfiye edildi, Yürütme bir kişiye teslim edildi, Yargı tutsak edildi, biçimsel de olsa ayakta kalmaya çalışan bir Yasama kalmıştı onun da suyu ısıtıldı. Salı günü Gazi  Meclis’in hali pür melaline hep birlikte tanıklık edeceğiz.

Cumhuriyet, olmak ya da olmamak ikilemi içinde direnirken, Cumhuriyeti koruma konumunda olanlar, sanki Türkiye’de demokratik bir rejim varmış gibi, yasalar içinde kalmaya özen göstererek kırk yıllık yöntemlerle mevzileri savunmaya çalışıyorlar.

Varsayalım ki seçimler yapıldı ve yine varsayalım ki demokrasi güçleri sandıkta başarılı oldular. AKP/Erdoğan iktidarı sonucu kabullenecek mi?

Gündemdeki soru budur.

“Gökten ne yağdı da yer kabul etmedi”, diyen ve liderini kutsayan bir toplumda “eridiler, bittiler, tükendiler…” söylemi züğürt tesellisidir.

İktidarı ayakta tutarken halkı yoksullaştıran batı desteği de sürüp gidecektir. Çünkü batı, ilişki kuracağı toplumun demokrasi karnesini değil; kendi çıkarlarını önceliyor. Kaldı ki (kazları bağırtmadan yolabildikleri sürece) halkın yoksullaşması yönetenlerin umurunda bile değildir.

İşte tam burada, umutların tükendiği yerde, Atatürk gibi düşünmek (eğer düşünebilirsek) sorunları aşmanın tek yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Bir taraftan küresel efendilere ve yerli işbirlikçilerine bayrak açacağız,

Bir taraftan da inançlarımızı kullanarak bir kuruşluk emek harcamadan beyler, paşalar gibi yaşayanların ipliğini pazara çıkaracağız.  

Hem kolay, hem de zor.

Atatürk gibi düşünürsek zor değil.

Zaten küresel efendiler de artık o kadar da güçlü değil..

KAYA ÇETİN
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!