Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

ÖJEMİZM (2)

ÖJEMİZM (2)

ÜNLÜ ÖJENİSTLER

“Ve  Öjenizm; "İnsan genetiğinin iyileştirilmesi adı altında bilim tarihinin vahşet dolu karanlık yüzü olarak" tarihe not düşülecekti.” Birinci bölümdeki yazımı bu cümle ile sonlandırmıştım.  Bu karanlık yüz, anlamını tam da;  “Öjeni 20. Yüzyılda bir çok ülkede kabul görerek, en yaygın düzeye ulaştı.  Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Brezilya, Kanada, Avustralya, Norveç, Fransa, İsveç, İsviçre, Estonya ve Norveç’te  ‘Irkın gelişmesi, en uygun olanın hayatta kalması, anormal olanlar, normal olanları engelliyor, neden bu zararlıları yaşatıyoruz?’ anlayışıyla,  ‘Hangi çocukların sağlıksız, hangi çocukların sağlıklı’ olduğunu belirleme yetkisinin devlette olduğu yönünde kararlar alınıp, uygulandı.”  açıklamasında bulmaktadır.” Bu süreçte öjeni çalışmaları genişletilerek,  Biyolojik Deney İstasyonu, Öjeni Kayıt Ofisi (ERO), Öjeni Derneği kuruldu., Öjeni Uzmanları yetiştirildi,    Öjeni Kayıt Ofisi laboratuvarlarına getirilen,  Zihinsel özürlü,  kimsesiz, yoksul ve mahkumlar üzerinde deneyler yapılarak raporlar hazırlandı. Bu raporlarda bulunan ilginç saptamalar, “Özgeçmiş Kitabı” adıyla yayınlandı. Eugenical adlı gazete ile çalışmalar kamuoyuna duyuruldu.

Bu kadar yaygınlaşan öjeni hareketi, insanlık tarihinde bir çok ünlü ismi de ortaya çıkardı.

PLATON (EFLATUN) – Devletin, vatandaşların üreme eylemlerini denetlemesi gerektiğini ileri süren ilk filozoftu. Platon'a göre göre daha sağlıklı ve yetenekli bireylerin üreme düzeyi arttırılmalıydı.  Sparta'da, yeni doğan bebekler yetişkinler tarafından kontrol edilir ve yaşamını sürdürüp sürdürmeyeceğine karar verilirdi. Sağlıksız olduğu düşünülenler Taygetus Dğına götürülür ve orada öldürülürdü. Bu duruma daha çok erkek bebekler maruz kalırdı çünkü sadece en güçlü erkekler yaşamalıydı. Romalılar da, benzer bir yöntem uygulamaktaydılar. Uygun bulmadıkları bebekleri Tiber Nehri'nde boğarak öldürürlerdi. Adı konmamış öjenin başlangıcı ilk çağlara dayanıyordu.                         

FRANCİS GALTON-1883 yılında yazdığı "İnsan Fakültesi ve Gelişimi Üzerine Araştırmalar" isimli kitabında "öjeni" (Yunanca: eu-genēs: iyi-doğan) kavramını türetti. 1904 yılında ise öjeniyi "insanın doğum kalitesini arttırma ve en yüksek avantajı sağlama bilimi" olarak tanımladı.    

ERNST HAECKEL- Ünlü evrimsel biyolog ve filozof.  Almanya'da Öjeniyi ilk benimseyen ve yayan kişi.  "Saf" ve "üstün" bir Alman ırkı yaratmak isteyen Nazilere Haeckel’n fikirleri esin kaynağı oldu.                                                                                                                          CHARLES  B. DAVENPORT-Amerikalı Bilim İnsanı1904 yılında  Biyolojik Deney İstasyonu'nu kurdu ve 1910'da Öjenik Kayıtları Ofisi'ni hayata geçirdi. Bu kurumlar, öjenik kurallarını belirleyecek olan kurumlar olacaktı.                                                                            IRVİNG FİSHER- Amerikan Öjeni Derneği Başkanı. Öjeni konusunda,’ bozulmamış beyaz halkı bilgilendirme’ görevini üstlendi.                                                               

  HARRY H. LAUGHLIN-  Öjeni Müfettişliği görevini üstlendi. Derneğin başkanlığını yürüttü ve “Ortak Dünya Hükümeti” kurulmasını savunucularındandı.           

  HERBERT SPENCER- Öjeni teorisyeni.                                                                                ERNST RÜDİN- Alman Irk Hijyeni Derneği kurucuları arasında yer aldı. Bu konuda kampanyalar yürüttü.                                                                                                      HİTLER-Toplama kamplarındaki gaz odalarında; 5 milyon Yahudi, 350.000 Çingene katledilirken,100.000 bedensel ve zihinsel  engelli insan, Hitler yönetiminde özel kampanyalarla gerçekleştirilen "ötanazi programı" kapsamında öldürülmüştür.                          MUSSOLİNİ- 1935 yılında Etiyopya'yı işgal ederek, 15 bin insanı katlettirdi. Mussolini'ye göre Etiyopyalılar siyah ırktan oldukları için aşağıydılar ve İtalyanlar gibi üstün bir ırk tarafından yönetilmek onlar için bir şeref olmalıydı. Yani ona göre  siyah tenli Etiyopyalılar doğal seleksiyon yoluyla elemine edilmesi gereken gelişememiş insancıklardı.                                                                                                                                                                                 PAUL SCHAFER-  Şili Santiago’dayeni bir ırk yaratmak amacıyla  kurulan Haysiyet Kolonisi yöneticiliği yaptı.                                                                                             

 Dr. ALEXIS CARREL- Yazdığı “Bilinmeyen İnsan” kitabında insanın yeniden yapılanmasında toplumsal sorunların çözümü için öjeni ve ötönazi yapılmasını önerdi. ALFRED PLOETZ- Irksal Temizliğin Temel Taslağı kitabını yazdı, Alman Halk Hijyeni Derneğini Kurdu.                                                                                       

 CHARLES ROBERT RİCHET- Fransız Öjenik Derneği Başkanı. “Hasarlı kişilere evliliğin yasaklanmasını savundu.”                                                                   

 ALFRED HOCKE- “Değersiz Hayatın Yok Edilme İzni” kitabını yazdı.                                ANDREW CARNEGİE ve JHON D. ROCKEFELLER Jr- Öjenizme hizmet eden bilim insanlarına, derneklere  en büyük parasal desteği sağlayan ve bu çalışmalara her bakımdan katkılar veren  yeryüzü varsıllarıydı.                                                                                                                                                            

           

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!