Didim Özgürses Gazetesi | Yaşanılası bir Didim için

SANAT SOKAĞINI CANLANDIRMAK (2)

SANAT SOKAĞINI CANLANDIRMAK (2)

    Belediye kısaca ; "Alt yapı-üst yapı sorunlarını çözümleyen, sosyal yaşam içinde yönettiği belde, kent gibi yerleşim yerlerinde yaşayan insanların, her anlamda sağlıklı, mutlu ve üretken olmasını destekleyen kurumun adı “Belediye”dir. Bu sözcük, kökeni kent- ülke anlamında kullanılmış ‘beled’ sözcüğünden gelen ve “kentli” anlamı taşıyan –beledi-den türetilmiştir." şeklinde tanımlanıyor.

    Tanımdan da anlaşılacağı üzere, alt yapı sorunları, temizlik, su, yol, sağlıklı gıda, çevreyi koruma, ağaçlandırma, trafik, sağlıklı yapılaşma, kent içi aydınlanması, gürültü ve hava kirliliğinin önlenmesi gibi, insanların sağlıklı ve mutlu yaşaması için gerçekleştirilmesi gereken hizmetlerdir.

  Bu hizmetlerin tümünün hedefi insan odaklıdır. Yapılan bu çalışmalar insana yöneliktir. Dış dünyamızda yapılan ve bize  huzurlu, keyifli, sağlıklı yaşamayı sağlayan bu hizmetlerin içinde,  belediyelerin kültür-sanat etkinlikleri önemli yer tutar. Bu etkinliklerden beklenen başarı  ülkede ve kentte yaşayan  sanatçıların katılımlarıyla sağlanır. Didim Kent belleği bu tür etkinlikler bakımından oldukça yüklüdür. İleriye dönük çalışmalar da istendik yönde gelişmektedir.

  Güzel sanatlara ilgi duyan toplulukları oluşturan bireyler, üretmenin ve paylaşmanın erdemi ile hayata değer katmanın huzurunu yaşarlar. İç güzelliklerini geliştiren bireyler, yaşadıkları yeri de yaşanılır kılar.

  Bu bağlamda kentimizde de Belediye tarafından gerçekleştirilen kültür-sanat etkinlikleri toplumsal yaşama renk katmaktadır.  Didim Sanat Platformu  olarak, her gün biraz daha büyüyoruz, bütünleşiyoruz, çoğalıyoruz. Pandemiye karşın, ürettiklerimizle sanat severleri buluşturma  çabalarımızı sürdürüyoruz.  Sanat Sokağımızın açılışında Belediye Başkanımız  yapısal anlamda kente yeni katkılar sağlanacağını müjdeledi. Sanatçılar olarak buna çok sevindik. 

    Bu çalışmalar, parasal harcamaların yanında uzman kişiler, uygun planlamalar ve stratejilerle , daha kolay gerçekleştirilecektir kanımca... İzlediğimiz kadarıyla, belediye bütçesinden,  sanatsal etkinliklere mümkün olduğu kadar yeterince parasal  kaynak aktarılmakta, verimli bir şekilde profesyonelce değerlendirilmektedir.

     Sanat Sokağımızın canlandırılması hedefine,  gereksiz enerji harcamadan ve kısa zamanda ulaşmak için neler yapabiliriz? 

     İlk  olarak Didimli sanatçılar olarak sokağımıza sahip çıkmalı ve oradaki aktivitelerimizi canlı tutmalıyız. şimdilik 25 kişilik bir grubu oluşturan platformumuzun geride kalan on üyesi için, var olanlara  beş stant daha eklenerek, eksiklik tamamlanmalıdır.  Belediyemizce meclis kararı alınarak "Sanat Sokağı" adı tescil edilmelidir.  Mavi tabela sokak girişine asılmalıdır. Bu, sokağa gerçek bir kimlik  kazandıracaktır. Orada konuk edilecek ziyaretçilerimiz ve sanatçılar için, ihtiyacı duyulacak bir tuvalet yapılmalı ve engelli bir yurtaşımız burada istihdam edilmelidir. Yer olarak sokağın giriş cephesindeki yeşil alan değerlendirilebilir. Alana ayrı  bir güzellik katan fıskiyeli havuzun çevresi çiçeklendirilebilir.

(DevamEdecek)

 
Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!

Köşe Yazıları

REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI REKLAM ALANI